Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Bakterie z apteki

2025-04-01 17:21

Niedziela Ogólnopolska 14/2025, str. 62

Adobe Stock

Gdy zagłębimy się w historię medycyny, często musimy pomyśleć z podziwem o starożytnych, którzy nie mając do dyspozycji aparatu naukowego, posługiwali się jedynie obserwacją, a udzielali trafnych i aktualnych do dzisiaj rad na przywrócenie zdrowia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednym z wielu przykładów są fermentowane napoje mleczne, których stosowanie zalecano już w starożytnych Grecji i Rzymie w leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych, a także w celu pobudzenia apetytu.

Bakterie docenione

Dziś wiemy, że pozytywny wpływ tych produktów na zdrowie wynika z obecności bakterii probiotycznych. Dobroczynne bakterie na szerszą skalę zaczęto badać w drugiej połowie XX wieku. Wraz z odkrywaniem ich roli w wielu procesach życiowych zaczęła się rozwijać produkcja probiotyków, czyli preparatów zawierających żywe kultury bakterii, których zadaniem jest przywrócenie równowagi mikrobioty jelitowej, wzmocnienie układu odpornościowego i poprawienie wchłaniania składników odżywczych – bo wiadomo, że biorą one udział m.in. w syntezie witaminy K i niektórych witamin z grupy B oraz w procesie trawienia laktozy. Stąd tak szeroka dostępność preparatów zawierających różne szczepy bakterii przygotowanych w postaci kapsułek, saszetek, tabletek itp.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Liczna rodzina

Reklama

Nowoczesne metody badawcze pozwoliły zidentyfikować wiele bakterii i poznać ich wpływ na ludzki organizm. Liczną rodzinę przyjaznych bakterii tworzą m.in. szczepy Lactobacillus, Bifidobacterium oraz drożdże Saccharomyces boulardii. Z tym że w obrębie szczepów występuje wiele gatunków, o czym łatwo możemy się przekonać, czytając skład probiotyków, które mogą zawierać m.in.: Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum itd. Ten skład decyduje o różnicach w zastosowaniu poszczególnych preparatów. Obok bakterii probiotycznych niektóre preparaty zawierają prebiotyki, czyli substancje pobudzające rozwój flory bakteryjnej.

Nie tylko osłonka

Preparaty probiotyczne mają wiele zastosowań, a jednym z najczęstszych jest podawanie ich pacjentom stosującym antybiotyki, które co prawda zwalczają bakterie chorobotwórcze, ale jednocześnie niszczą w organizmie szczepy bakterii pożytecznych. Kiedyś zalecano, aby probiotyk, popularnie nazywany osłonką, stosować w trakcie kuracji antybiotykowej, obecnie wiadomo, że w celu przywrócenia równowagi flory jelitowej powinien on być podawany także przez pewien czas po zakończeniu antybiotykoterapii. Wiadomo również, że antybiotyki to niejedyne leki, które mogą niekorzystnie wpłynąć na stan naszej mikrobioty. Dlatego zaleca się, aby włączyć probiotyk, gdy przez dłuższy czas stosujemy leki z grupy NLPZ, inhibitory pompy protonowej czy doustne leki sterydowe.

Ostatnie lata przyniosły ważne odkrycia na temat znaczenia mikrobiomu jelit dla wielu funkcji naszego organizmu. Są badania, które wskazują, że zaburzenia jego stanu mają wpływ na rozwój chorób, i to nie tylko przewodu pokarmowego, ale także: alergii, chorób skóry i układu krążenia, depresji i innych. Samodzielne stosowanie probiotyków aptecznych w każdej z dolegliwości nie jest jednak dobrym pomysłem. O to, który rodzaj bakterii probiotycznych będzie działał najkorzystniej w konkretnym schorzeniu, najlepiej zapytać specjalistę. Na co dzień powinniśmy włączyć do diety ich naturalne źródła, czyli produkty fermentowane, takie jak: kiszone kapusta czy ogórki, zakwas buraczany, kefir, jogurty naturalne. Trzeba też pamiętać, że dla żywotności bakterii probiotycznych konieczna jest obecność innych substancji, zwłaszcza błonnika pokarmowego.

Artykuł nie stanowi porady medycznej.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przez Kościół przychodzi do nich Chrystus

B. Sztajner/Niedziela

Więcej ...

MEN pracuje nad projektem zaostrzenia przepisów dotyczących frekwencji na lekcjach

2025-04-16 20:58

pixabay.com

Zaostrzenie przepisów dotyczących frekwencji w szkołach, wprowadzenie obligatoryjność tworzenia rad szkoły, powołanie rzeczników praw uczniowskich oraz ustawowe określenie praw i obowiązków uczniów - nad takimi m.in. zmianami pracuje MEN przygotowując projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.

Więcej ...

Wybrani pomimo zdrady. Modlitwa i ekspiacja za kapłanów

2025-04-16 19:05

Karol Porwich/Niedziela

"Wybrani pomimo zdrady. Modlitwa i ekspiacja za kapłanów" – taki tytuł nosi mała książeczka napisana przez bp. Andrzeja Przybylskiego, wydana niedawno przez Edycję Świętego Pawła w Częstochowie oraz siostry honoratki.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Dlaczego Judasz zdradził?

Wiara

Dlaczego Judasz zdradził?

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...