Reklama

Porady

Liczy się czas

Adobe Stock

W statystykach udar jest trzecią – po chorobach układu krążenia i nowotworach – przyczyną zgonów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Udar jest niebezpieczny również dlatego, że w wielu przypadkach jego skutkiem jest trwała niepełnosprawność chorego.

Niedokrwienny czy krwotoczny?

Potoczne określanie udaru jako „wylew” jest mylące, są bowiem dwa rodzaje udaru – niedokrwienny i krwotoczny. Rozróżnianie ich jest ważne, ponieważ odmienne są ich przyczyny i różne metody leczenia. Udar niedokrwienny występuje znacznie częściej (ok. 80% przypadków), a jego przyczyną jest zablokowanie którejś z tętnic doprowadzających krew do mózgu. Takie „odcięcie zasilania” do części mózgu powoduje obumieranie komórek. Udar krwotoczny natomiast występuje wówczas, gdy dochodzi do uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego, a w konsekwencji do przedostania się krwi do mózgu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czego się wystrzegać?

Najpoważniejszym czynnikiem ryzyka wystąpienia udaru jest nadciśnienie tętnicze. Prawidłowe ciśnienie krwi obniża ryzyko udaru aż o 30-40%. Znajomość wartości swojego ciśnienia tętniczego i obowiązujących norm powinna być elementarną wiedzą medyczną każdego dorosłego. Wyniki samodzielnego pomiaru domowym ciśnieniomierzem są wiarygodne pod warunkiem, że przestrzegamy kilku zasad: przed pomiarem odpoczywamy 5 min w pozycji siedzącej, a w jego trakcie nie rozmawiamy i nie poruszamy się. Mankiet ciśnieniomierza umieszczamy na wysokości serca, ramię opieramy stabilnie o stół. Na godzinę przed pomiarem nie palimy papierosów, nie pijemy kawy ani alkoholu. Wynik i datę pomiaru notujemy.

Reklama

Inne czynniki ryzyka udaru – często występujące w połączeniu – to: palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu, otyłość, niska aktywność fizyczna, a z chorób: miażdżyca naczyń, cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, zwłaszcza migotanie przedsionków.

Rozpoznać udar

W Polsce notuje się ok. 70 tys. udarów rocznie. Aby osoba, u której wystąpił udar, szybko otrzymała fachową pomoc, konieczna jest powszechna znajomość objawów. Jednymi z najbardziej charakterystycznych są paraliż lub drętwienie twarzy, rąk lub nóg – te objawy dotyczą zwykle jednej strony ciała. Często u chorego można zaobserwować opadnięty jeden kącik ust. Możliwe są też: nagły i silny ból głowy, zawroty głowy lub zaburzenia świadomości, a także kłopoty z poruszaniem się czy utrata równowagi. Chory może mieć trudności zarówno z wypowiadaniem się (tzw. mowa bełkotliwa), jak i rozumieniem tego, co mówią inni, może też mieć problemy z widzeniem w jednym lub w obu oczach. Zaobserwowanie niepokojących objawów powinno skłonić osoby z najbliższego otoczenia do wezwania pogotowia (numer 112) i zgłoszenia podejrzenia udaru. Im szybciej chory otrzyma fachową pomoc, tym większe są szanse na jego uratowanie.

Życie po udarze

W wielu przypadkach osoba, która przeszła udar, musi nauczyć się funkcjonować od nowa. Skala problemów zdrowotnych, których doświadczają pacjenci, zależy od stopnia uszkodzenia mózgu. Skutkiem udaru często są: ograniczenie możliwości wykonywania i kontrolowania ruchów ciała, zaburzenia równowagi i czucia, trudności w połykaniu, problemy z mówieniem i zaburzenia pamięci. Wielu chorych potrzebuje opieki i pomocy otoczenia w codziennych czynnościach. Bardzo ważna jest rehabilitacja, która powinna się rozpocząć już na oddziale szpitalnym – po ustabilizowaniu się stanu zdrowia chorego – i być kontynuowana po powrocie do domu.

Na stronie: www.pacjent.gov.pl znajdziemy ważne informacje o programie profilaktyki udarów.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-08-29 14:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zdążyć przed udarem

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 62

Adobe Stock

Udar mózgu jest niebezpieczną chorobą – stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta. W Polsce udaru mózgu doznaje co roku ok. 60-70 tys. osób, a ok. 30 tys. z nich umiera.

Więcej ...

Prezydent o 20 latach obecności Polski w UE: to bardzo dobry czas dla Polski

2024-05-01 10:52

PAP/Radek Pietruszka

Dwadzieścia lat obecności Polski w Unii Europejskiej to był i to jest bardzo dobry czas dla naszego kraju; w tym czasie dokonała się ogromna zmiana, m.in. niezwykle dynamiczny rozwój naszego kraju - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst