Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Naprzód marsz!

Adobe Stock

Argumentów za uprawianiem nordic walkingu jest wiele i z każdym rokiem ich przybywa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z kijkami można chodzić o każdej porze roku i w każdych warunkach terenowych: w górach, na plaży, w lesie i miejskim parku. Ta forma aktywności nie wymaga dużych nakładów finansowych i można ją uprawiać nawet w zaawansowanym wieku. Marsz z kijkami jest korzystny dla naszego zdrowia – angażuje ok. 90% mięśni, zwiększa stabilność całego ciała, pozwala spalić więcej kalorii niż zwykły marsz na takim samym dystansie.

Ekwipunek

Podstawowe wyposażenie to oczywiście kijki, które są dostępne w sklepach sportowych, buty z elastyczną podeszwą i wygodny strój. Latem przydadzą się okulary słoneczne. Kijki powinny mieć gładkie, wykonane z korka rękojeści, regulację wysokości i dwa rodzaje wymiennych nakładek: do marszu w terenie i po chodniku. Jeżeli jest możliwość wyboru, lepiej jest wybrać model lżejszy. Do rękojeści powinny być przymocowane rękawiczki. Początkujący „kijkowicze” często pytają o wysokość kijka. Zasadą jest, by uregulować go tak, aby po uchwyceniu rękojeści i postawieniu kijka pionowo na podłożu, nasza ręka była zgięta pod kątem 90o. Drugi sposób wymaga prostego działania arytmetycznego – mnożymy nasz, wyrażony w centymetrach, wzrost przez wskaźnik 0,68 i otrzymujemy optymalną wysokość kijka – również w centymetrach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsze kroki

Treningi nordic walkingu mają kilka poziomów intensywności. Każdy trening na każdym poziomie intensywności powinna poprzedzić rozgrzewka, czyli 5-10 min prostych ćwiczeń, takich jak: skręty, skłony, wymachy, krążenie barków itp., które przygotują organizm do zwiększonego wysiłku.

Na początku trzeba przyswoić sobie kilka podstawowych zasad techniki marszu. Kijki nie służą do podpierania się, lecz do odpychania się od podłoża. Krok powinien być dłuższy od normalnego, a ruchy dynamiczne, aby pobudzić jak największe partie mięśni. Kiedy wraz z kolejnym krokiem przenosimy kijek do przodu, nie ciągniemy go po podłożu, tylko unosimy – na co warto zwrócić uwagę, bo jest to często spotykany błąd.

Reklama

Chociaż technika marszu nie jest skomplikowana, na początku warto wziąć udział w kilku zajęciach z instruktorem, aby poznać istotne szczegóły: prawidłowy sposób stawiania stopy, technikę chwytania i miejsce wbicia kijka. Oferty takich zajęć, często prowadzonych gratis, można znaleźć na stronach rozmaitych stowarzyszeń, klubów sportowych, domów kultury. Obecnie trwa też kolejna edycja ogólnopolskiej akcji ChodzęBoLubię – jej szczegóły i lista miast, w których można do niej dołączyć, są dostępne w internecie.

Samo zdrowie

Regularne spacery z kijkami, dające sporą dawkę aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, są polecane przez lekarzy i fizjoterapeutów. Treningi wspomagają pracę układu krążenia i układu limfatycznego, usprawniają układ oddechowy, pomagają w walce z otyłością, wzmacniają układ ruchu i zapobiegają osteoporozie, są zalecane osobom z nadciśnieniem oraz z cukrzycą. Poza korzyściami profilaktycznymi i wspomaganiem terapii chorób nordic walking pomaga rozładować stres i poprawia samopoczucie psychiczne.

Osoby chorujące przewlekle, po przebytych zawałach serca, udarach i in. powinny przed rozpoczęciem treningów zasięgnąć rady lekarza. Przeciwwskazaniami do wyruszenia „na kijki” są także m.in.: choroby wirusowe i bakteryjne, sytuacje, gdy ten rodzaj ruchu powoduje bóle, świeże złamania kości, skręcenia i zwichnięcia kończyn.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-08-14 14:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Co zrobić z halluksami?

Adobe.Stock

Charakterystyczna deformacja stopy, którą jest halluks – inaczej paluch koślawy – występuje u ok. 4% populacji.

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady