Reklama

Świat

W Kambodży wiara wzrasta dzięki młodym

2025-07-10 16:58
Ks. Pierre Suon Hangly i bp Olivier Schmitthaeusler

Vatican Media

Ks. Pierre Suon Hangly i bp Olivier Schmitthaeusler

W Kambodży wiara wzrasta dzięki młodym - mówi w rozmowie z watykańskim dziennikiem „L’Osservatore Romano” nowo mianowany biskup koadiutor wikariatu apostolskiego Phnom Penh, ks. Pierre Suon Hangly.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Minęło pięćdziesiąt lat od momentu, gdy Kościół kambodżański - w czasie tragicznego okresu rządów Czerwonych Khmerów - powitał pierwszego w swojej historii biskupa pochodzącego z tego kraju. 6 kwietnia 1975 r. papież Paweł VI mianował Josepha Chhmara Salasa wikariuszem apostolskim koadiutorem wikariatu apostolskiego Phnom Penh. Był to dla Kambodży mroczny czas - wszyscy misjonarze i zagraniczni pracownicy religijni zostali zmuszeni do opuszczenia kraju. Również bp Chhmar Salas stanie się później jedną z ofiar reżimu Czerwonych Khmerów - zginie w 1977 r. w Tangkok, z dala od swojego wikariatu.

Dziś, pięćdziesiąt lat po tamtych dramatycznych wydarzeniach, cienka nić historii, którą przeżył ten mały Kościół, odzyskuje splot łaski dzięki mianowaniu kolejnego kambodżańskiego kapłana wikariuszem apostolskim koadiutorem wikariatu apostolskiego Phnom Penh. Ks. Pierre Suon Hangly, powołany przez Papieża Leona XIV, będzie tymczasowo wspierał obecnego wikariusza apostolskiego, którym jest bp Olivier Michel Marie Schmitthaeusler, członek Towarzystwa Misji Zagranicznych w Paryżu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dar dla Kościoła w Kambodży

Reklama

Misjonarze z paryskiego stowarzyszenia, od dawna aktywni i obecni w dziele ewangelizacji Kambodży oraz innych krajów Azji Południowo-Wschodniej, zostali ponownie wezwani przez Stolicę Apostolską, by wesprzeć społeczność kambodżańską po okresie rządów Czerwonych Khmerów. W latach 90., po zakończeniu okresu naznaczonego śmiercią i cierpieniem, kiedy wiara i wolność religijna zaczęły się odradzać, wikariuszem apostolskim w Phnom Penh został najpierw Yves Ramousse, następnie Émile Destombes, a w październiku 2010 r. - Olivier Schmitthaeusler.

Ten ostatni, w rozmowie z agencją Fides, wyraził swoje zadowolenie po ostatniej nominacji: „Leon XIV uczynił wielki dar dla naszego Kościoła, mianując Kambodżanina koadiutorem Phnom Penh. Jest to bardzo ważny krok dla Kościoła katolickiego w Kambodży”, wspólnoty liczącej obecnie 23 tys. wiernych, co stanowi 0,13 proc. ludności kraju, w którym ok. 96 procent mieszkańców to buddyści, 2 proc. - muzułmanie, a pozostały 1 proc. wyznaje inne religie.

„Nominacja Kambodżanina - zauważa bp Schmitthaeusler - jest znakiem dojrzałości lokalnego Kościoła i silnym sygnałem do tego, aby jeszcze głębiej zakorzenić ten mały Kościół katolicki w społeczeństwie, kulturze i życiu narodu”.

Powołanie zrodzone przy Janie Pawle II

Urodzony 14 kwietnia 1972 r. w Pho-Thom, rodzinnej wiosce bpa Chhmar Salasa, ks. Pierre Suon Hangly przyjął święcenia kapłańskie 9 grudnia 2001 r. Początkowo pracował w Kampot-Kep i Takeo, a po ukończeniu studiów w Katolickim Instytucie w Paryżu pełnił posługę duszpasterską w Phnom Penh. Od lipca 2022 r. kierował prefekturą apostolską Kompong Cham.

Reklama

„W Kościele kambodżańskim” - opowiada nowy koadiutor w rozmowie z dziennikiem „L’Osservatore Romano” - „wiara ludzi wzrasta i pogłębia się stopniowo, a my staramy się szczególnie towarzyszyć młodym, którzy są naszą nadzieją. To im przekazaliśmy podstawowe orędzie wiary: Ewangelia napełnia serce i całe życie tych, którzy spotkają Jezusa. Ci, którzy pozwalają się przez Niego dotknąć i zbawić, odnajdują szczęście. Mogę powiedzieć, że tak właśnie było w przypadku mojego powołania, które zrodziło się podczas Światowych Dni Młodzieży w Rzymie z okazji Jubileuszu Roku 2000. Uczestniczyłem w nich wraz z kilkoma młodymi Kambodżanami. Zgromadziliśmy się wokół papieża Jana Pawła II, słuchaliśmy i przyjmowaliśmy jego słowa. Dlatego dzisiaj zależy nam na tym, aby towarzyszyć naszym młodym podczas Światowych Dni Młodzieży. Mamy nadzieję, że uda nam się zabrać ich do Rzymu, aby mogli doświadczyć wiary, wspólnoty i głębokiego braterstwa. Młodzi Kambodżanie pojechali na ŚDM do Lizbony i było to owocne doświadczenie. Mamy nadzieję, że Pan będzie nas prowadził i da nam siłę, abyśmy dalej głosili Ewangelię młodym ludziom” - opowiada.

Ewangelizacja - radosna droga

Jeśli chodzi o dzieło ewangelizacji i świadectwo, zauważa ks. Hangly, „Kościół w Kambodży bardzo aktywnie działa w opiece społecznej, w dziedzinie edukacji, pomocy humanitarnej oraz dziełach miłosierdzia. W kraju o tradycji i kulturze buddyjskiej - podsumowuje - jesteśmy wezwani do bycia chrześcijanami, harmonizując naszą kulturę i naszą wiarę. Jest to długi proces, czasem pojawiają się trudności, ale jest to droga, którą podążamy w prostocie i radości”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ravasi: trzeba inkulturować Ewangelię w zsekularyzowanym społeczeństwie

Karol Porwich/Niedziela

Celem Papieskiej Rady ds. Kultury jest wnoszenie przesłania ewangelicznego w kulturę oraz promocja Ewangelii w społeczeństwie naszych czasów, także w tym coraz mocniej zsekularyzowanym. Tak o misji kierowanej przez siebie dykasterii, która wkrótce skończy 40 lat, mówi kard. Gianfranco Ravasi.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Coraz więcej pielgrzymów na szlaku św. Jakuba

2025-07-11 17:10
Camino de Santiago bije rekordy. Coraz więcej pielgrzymów

Vatican Media

Camino de Santiago bije rekordy. Coraz więcej pielgrzymów

Liczba pielgrzymów wędrujących do Santiago de Compostela rośnie z roku na rok. Według biura pielgrzyma Oficina de Acogida al Peregrino, w 2025 roku trasę może ukończyć aż 570 tysięcy osób — to o 14 procent więcej niż w rekordowym 2024 roku - podaje Catholic Herald.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święty, który uprawiał Europę

Święci i błogosławieni

Święty, który uprawiał Europę

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką