Biskup diecezji Portsmouth opublikował oświadczenie, w którym wyraził głębokie ubolewanie z powodu przestępstw popełnionych przez ks. Glasa, a także przeprosił ocalałego za wykorzystanie, jakiego doznał i cierpienie, które w jego wyniku musi w życiu znosić.
Gdy w 2024 roku diecezja została powiadomiona przez policję z Jersey o oskarżeniach wobec duchownego, ks. Glas - zgodnie z obowiązującymi procedurami kościelnymi - został zawieszony w pełnieniu posługi duszpasterskiej. Diecezja w pełni współpracowała z organami państwowymi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Urodzony w 1964 roku ks. Glas należał do Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, pracował w Wielkiej Brytanii, jednak w 2002 roku wystąpił ze zgromadzenia i został kapłanem diecezji Portsmouth.
W ub.r. rzecznik prasowy chrystusowców ks. Marek Grygiel poinformował, że w okresie, gdy ks. Glas był członkiem tego zgromadzenia, nie odnotowano jakichkolwiek skarg, zarówno przełożonych, jak i świeckich, na jakiekolwiek ewentualne niewłaściwe zachowania tego księdza, a tym bardziej czyny o charakterze nadużyć czy przestępstw o podłożu seksualnym.
Niezależnie od pracy w angielskiej diecezji, ks. Glas prowadził za pośrednictwem internetu bogatą działalność duszpasterską w języku polskim. Jest też autorem poczytnych książek. 15 października 2016 roku wziął udział w Wielkiej Pokucie na błoniach jasnogórskich - modlitwie przebłagalnej za grzechy narodu polskiego, gdzie prowadził modlitwę o uwolnienie Polski od działania złego ducha.