Haiti: dwie zakonnice zabite przez uzbrojone gangi
tom/KAI
Karol Porwich/Niedziela
Dwie siostry zakonne zginęły w miniony poniedziałek w ataku uzbrojonych gangów na miasto Mirebalais. Zginęła również dziewczynka, którą opiekowały się siostry. Siostry Evanette Onezaire i Jeanne Voltaire należały do Zgromadzenia Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Zginęły podczas ataku koalicji gangów przestępczych Viv Ansanm na miasto Mirebalais, które leży około pięćdziesięciu kilometrów na północny wschód od stolicy Port-au-Prince.
Smutną wiadomość potwierdził przewodniczący Konferencji Episkopatu Haiti, arcybiskup Port-au-Prince - Max Leroy Mésidor. „To ogromna strata dla społeczności. Ofiary były wzorem do naśladowania”, powiedział hierarcha.
Według lokalnych mediów, dwie siostry pracowały w szkole w Mirebalais i podczas ataku schroniły się w domu z dziewczyną. Jednak przestępcy wdarli się do budynku i zastrzelili zarówno siostry, jak i dziewczynę.
Terror ze strony uzbrojonych gangów
W ostatnich dniach mieszkańcy Mirebalais żyli w strachu i terrorze, ponieważ uzbrojone gangi terroryzowały miasto. Przestępcy uwolnili również około pięciuset więźniów z lokalnego więzienia.
Afganistan: Dziesiątki zabitych i rannych w podwójnym zamachu pod lotniskiem w Kabulu
PAP
PAP
Co najmniej 40 zabitych i 120 rannych zostało w czwartek przewiezionych do szpitali w Kabulu w wyniku podwójnego zamachu bombowego pod lotniskiem - podał w czwartek "New York Times". Według "Wall Street Journal" zginęło też czterech amerykańskich żołnierzy, a trzech zostało rannych.
Szokujące tezy "eksperta" demografii: Otwórzmy granice i będzie nas 70 milionów
2025-07-11 09:43
Łukasz Brodzik/PAP
screenshot
GUS szacuje, że w 2060 r. będzie nas 30,9 mln. Od lat demografowie łamią sobie głowy, w jaki sposób powstrzymać ten zatrważający trend. W dyskusji akademickiej właśnie pojawiły się radykalne głosy, by... szeroko otworzyć granice i problem się sam rozwiąże. - Jeśli nie migracja, to na dzisiaj nie ma innej możliwości powstrzymania procesu wyludniania się naszego kraju - twierdzi prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Kardynał Bechara Raï: państwa muszą zmienić perspektywę
2025-07-11 16:01
Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP)/KAI
KAI
Kardynał Bechara Raï
- Model libański obejmuje wartości chrześcijańskie i muzułmańskie, dlatego możliwe jest pokojowe współżycie. Chcemy, by tak pozostało i aby wszyscy Libańczycy, chrześcijanie i muzułmanie, pozostali w kraju. To samo dotyczy Syrii i Iraku. Chcemy, aby chrześcijanie i muzułmanie pozostali, bo wspólne życie prowadzi do umiarkowanego islamu. Jeśli wszyscy wyjadą - kto będzie rządził Syrią, Irakiem, Egiptem? Tego nikt nie wie - mówi Kardynał Bechara.