Reklama

Watykan

Watykan: nominacje biskupie sekretarza i podsekretarza Dykasterii Nauki Wiary

Episkopat Flickr

Ojciec Święty mianował biskupem tytularnym Ossero księdza prałata Johna Josepha Kennedy'ego, Sekretarza Sekcji Dyscyplinarnej Dykasterii Nauki Wiary, nadając mu osobisty tytuł arcybiskupa. Biskupem tytularnym Utica mianował też księdza prałata Philippe'a Curbelié, podsekretarza Dykasterii Nauki Wiary - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prał. John Kennedy urodził się w stolicy Irlandii Dublinie 15 lipca 1968 r. Po wstąpieniu do seminarium został wyświęcony na kapłana 13 lipca 1993 roku. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Od 2003 r. pracuje w Kongregacji Nauki Wiary. 4 kwietnia 2017 r. papież Franciszek mianował go kierownikiem sekcji dyscyplinarnej Kongregacji Nauki Wiary. 23 kwietnia 2022 r. został mianowany sekretarzem sekcji dyscyplinarnej tej Dykasterii.

Reklama

Ks. Philippe Curbelié urodził się 13 sierpnia 1968 r. i pochodzi z podparyskiej diecezji Neuilly-sur-Seine. W 1995 r. przyjął święcenia kapłańskie w archidiecezji Tuluzy. Uzyskał licencjat kanoniczny z filozofii i doktorat z teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Pracował duszpastersko w swojej archidiecezji, był ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym oraz wykładowcą teologii dogmatycznej w Instytucie Katolickim, a także dziekanem Wydziału Teologicznego. Był członkiem Rady Zarządzającej Agencji Stolicy Apostolskiej ds. Oceny i Promocji Jakości Uniwersytetów i Wydziałów Kościelnych. Od września 2012 r. pracował w Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, gdzie od 2014 r. był kierownikiem biura.& lipca 2022 roku papież Franciszek mianował do podsekretarzem Dykasterii Nauki Wiary. Wielokrotnie odwiedzał Polskę, dzieląc się m.in. swoimi wspomnieniami dotyczącymi św. Jana Pawła II i uczestnicząc w wydarzeniach duchowych (m.in. w uroczystościach odpustowych w Bazylice Piekarskiej).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zadaniem Dykasterii Nauki Wiary jest wspomaganie papieża i biskupów w głoszeniu Ewangelii na całym świecie, promowanie i strzeżenie integralności katolickiej nauki wiary i moralności, czerpanie z depozytu wiary i poszukiwanie coraz głębszego jej zrozumienia w obliczu nowych pytań. Składa się z Sekcji Doktrynalnej i Sekcji Dyscyplinarnej, z których każda jest koordynowana przez sekretarza, który wspiera prefekta w zakresie swoich kompetencji.

Podziel się cytatem

Sekcja Doktrynalna wspiera i promuje naukę i refleksję nad rozumieniem wiary i obyczajów oraz nad rozwojem teologii w różnych kulturach, w świetle poprawnej doktryny i wyzwań czasu, aby w świetle wiary udzielić odpowiedzi na pytania i kwestie, które pojawiają się wraz z postępem nauk i rozwojem cywilizacji.

Sekcja Dyscyplinarna Dykasterii Nauki Wiary rozpatruje przestępstwa popełnione przeciwko wierze oraz zajmuje się poważniejszymi przestępstwami przeciwko moralności i przy sprawowaniu sakramentów. Bada także inne problemy związane z dyscypliną wiary. Promuje ponadto odpowiednie inicjatywy szkoleniowe, które dykasteria proponuje ordynariuszom i prawnikom, aby sprzyjać właściwemu rozumieniu i stosowaniu norm kanonicznych odnoszących się do jej obszaru kompetencji.

Podziel się:

Oceń:

2024-07-29 13:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki członkiem Dykasterii Nauki Wiary do 2029 r.

Abp Stanisław Gądecki

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Ojciec Święty Franciszek potwierdził, że abp Stanisław Gądecki będzie członkiem watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary do osiągnięcia przez niego 80. roku życia. 19 marca 2025 r. papież przyjął rezygnację z urzędu arcybiskupa metropolity poznańskiego złożoną po osiągnięciu przez niego 75. roku życia.

Więcej ...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest wyrok sądu

2025-07-11 15:00

Adobe Stock

Nie powinno się zdejmować krzyży w bawarskich szkołach - oświadczył w piątek Alexander Dobrindt, polityk bawarskiej CSU, minister spraw wewnętrznych RFN. Jego zdaniem to symbol nie tylko religijnej, ale i społecznej tożsamości Bawarii.

Więcej ...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna krzyczał „Allahu Akbar”, wchodząc na ołtarz

2025-07-11 21:12
Bazylika Sacré-Cœur

Adobe Stock

Bazylika Sacré-Cœur

Portal tribunechretienne.com informuje, że w poniedziałek, 7 lipca, mężczyzna wszedł na ołtarz bazyliki Sacré-Cœur, trzykrotnie krzycząc „Allahu Akbar” w biały dzień, na oczach wiernych i zwiedzających.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święty, który uprawiał Europę

Święci i błogosławieni

Święty, który uprawiał Europę

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką