Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: W trosce o bezpieczeństwo wiernych

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Marian Florek/Niedziela

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miejsca kultu religijnego są celem agresywnych ataków. Jak zapobiegać tym działaniom i chronić to, co ważne dla chrześcijan?


Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościoły oraz obiekty innych związków wyznaniowych, są miejscami kultu cechującymi się dużą otwartością dla wiernych, którzy zgodnie ze swoim obrządkiem uczestniczą w uroczystościach o charakterze sakralnym. Charakter tych miejsc pozwala na zgrupowanie, w tym samym czasie, dużej liczby osób, które najczęściej nie są świadome zagrożeń jakie mogą zaistnieć w trakcie trwania nabożeństwa, procesji, bądź innego wydarzenia istotnego z punktu widzenia wspólnoty religijnej. Ponieważ w dobie globalizmu zwiększa się liczba incydentów o charakterze terrorystycznym, dlatego z inicjatywy Uniwersytetu Łódzkiego podjęto w ramach Projektu ProSPeReS, szereg działań zmierzających do uświadomienia wiernym potencjalnych zagrożeń oraz podjęto starania, których celem jest wypracowanie skutecznych metod pozwalających na ograniczenie możliwości przeprowadzenia zamachu m.in. w kościele, synagodze, meczecie, czy też innym miejscu związanym z wyznawaną religią. Projekt ProSPeReS jest finansowany ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej i skupia ekspertów różnych dziedzin naukowych z sześciu krajów Unii Europejskiej: Polski, Słowacji, Grecji, Holandii, Finlandii oraz Cypru. W ramach współpracy zrzeszone zostały m.in. instytucje naukowe, wspólnoty wyznaniowe, lokalne służby policyjne oraz organizacje zajmujące się problematyką bezpieczeństwa (łącznie 16 podmiotów). Funkcjonujące w ramach UŁ Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ, działające pod kierownictwem prof. Dr hab. Michała Bijaka, już od wielu lat przyczynia się do polepszenia stanu wiedzy na temat rzeczywistych i potencjalnych zagrożeń w przestrzeni publicznej – zwłaszcza zagrożeń wywoływanych przez czynniki CBRN (biologiczne, chemiczne, radiacyjne i nuklearne). - Najważniejsza jest świadomość zagrożeń związanych z możliwością wykorzystania niekonwencjonalnych środków rażenia. Kościoły i inne miejsca kultu religijnego to obiekty, które ze względu na swoją specyfikę dość łatwo mogą stać się przedmiotem zainteresowania terrorystów. Ataki te mogą polegać na wykorzystaniu czynników biologicznych m.in. wirusów, bakterii, toksyn, czynników chemicznych (np. trucizn, gazów bojowych), czy też materiałów radioaktywnych. Czy Polska i inne kraje działające w strukturach UE są przygotowane na takie scenariusze? W mojej ocenie nie w wystarczającym stopniu - mówi prof. Bijak. - Bardzo ważne jest dla nas to, aby projekt miał charakter uniwersalny oraz interwyznaniowy - co oznacza, że wypracowane środki bezpieczeństwa, co do zasady, powinny służyć wszystkim wiernym niezależnie od ich wyznania i miejsca zamieszkania. Partnerami projektu są zarówno przedstawiciele Kościoła Katolickiego, jak i Greckiego Kościoła Prawosławnego, a także Warszawskiej Gminy Żydowskiej - dodaje Marcin Podogrocki, koordynator projektu.

Reklama

W pierwszej fazie projektu zespół złożony m.in. z przedstawicieli środowisk naukowych oraz ekspertów bezpieczeństwa ocenia obecny poziom zabezpieczenia obiektów i na bazie swoich doświadczeń opracowuje rekomendacje zmian i procedury podnoszące bezpieczeństwo. W ramach prowadzonych wizytacji specjaliści ds. bezpieczeństwa zrzeszeni wokół projektu ProSPeReS gościli już m.in. w Archikatedrze Łódzkiej, Synagodze Nożyków w Warszawie, holenderskim meczecie i kościele prawosławnym na terenie Grecji. Projekt zwieńczyć mają szkolenia oraz ćwiczenia odbywające się na wielką skalę w kilku obiektach sakralnych na terenie Europy.

Osoby zainteresowane projektem zapraszamy do śledzenia działań oraz zapoznania się z rezultatami na stronie internetowe www.prosperes.eu”

Podziel się:

Oceń:

2022-12-02 10:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zgierz: 75-lecie parafii MB Dobrej Rady w Zgierzu

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Ukraina: 38 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu

2024-04-26 08:22

Adobe Stock

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej.

Więcej ...

Bp Oder: Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń

2024-04-26 14:05

Karol Porwich/Niedziela

Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń – powiedział w piątek w Radiu eM biskup Sławomir Oder z okazji przypadającej w sobotę 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...