Reklama

Wiadomości

Czym jest Zintegrowany System Kwalifikacji wraz ze Zintegrowanym Rejestrem Kwalifikacji?

Pexels_fot.

Ogólnodostępne narzędzie dla wszystkich, którzy pragną potwierdzić swoje kwalifikacje. Polska jest jednym z wielu państw Unii Europejskiej posiadających system potwierdzania kompetencji i uzyskiwania certyfikatów honorowanych zarówno w kraju jak i zagranicą. Mowa o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zintegrowany System Kwalifikacji to wprowadzony ustawą zbiór zasad oraz procedur regulujących działanie różnych instytucji związanych z nadawaniem i zapewnianiem jakości kwalifikacji. Głównym narzędziem wykorzystywanym w ZSK jest Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji będący publicznym zbiorem wszystkich kwalifikacji możliwych do nabycia w trakcie edukacji formalnej i pozaformalnej, włączonych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Określa on również zasady i standardy potwierdzania funkcjonujących w nim kwalifikacji, co gwarantuje wysoką jakość certyfikatów zawodowych wydawanych w ramach systemu. Wszystkie dostępne obecnie zasoby są zebrane na stronie internetowej https://www.kwalifikacje.gov.pl/, na której można sprawdzić, co wchodzi w zakres danej kwalifikacji, jakie umiejętności składają się na nią oraz w jaki sposób uzyskać jej potwierdzenie. Dodatkowo na stronie znajduje się również lista Instytucji Certyfikujących. Natomiast baza wiedzy nt. ZSK dostępna jest na stronie https://kwalifikacje.edu.pl Znaleźć tam można, m.in. aktualności, poradniki, publikacje i materiały informacyjne czy zbiór narzędzi.

Jak w praktyce dzięki Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji zdobyć certyfikat?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Instytucje Certyfikujące przeprowadzają potwierdzające wiedzę i umiejętności egzaminy składające się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Dużym ułatwieniem jest to, że egzaminy odbywają się w miejscu zamieszkania, szkolenia albo pracy kandydata - we wskazanym miejscu organizowana jest „mobilna sala egzaminacyjna”.

„Certyfikaty to dokumenty, które potwierdzają posiadanie przez nas kwalifikacji. Mówią o tym, czego nauczyliśmy się, wykonując naszą pracę, czego nauczyliśmy się sami przy okazji rozwijania swojego hobby. Mówią nam o tym, co potrafimy robić, a to z kolei pozwala nam łatwiej szukać pracy, przebranżowić się. Dzięki nim możemy udowodnić pracodawcy jaki mamy potencjał” – dodaje Marcin Marciniak-Mierzejewski, Główny ekspert ds. Systemu Kwalifikacji.

Dla kogo są ZSK i ZRK? DLA WSZYSTKICH!

Przede wszystkim jest to narzędzie dla wszystkich, którzy pragną potwierdzić umiejętności zdobyte samodzielnie, podczas pracy zawodowej, przebytych kursów, czy dzięki samodzielnej nauce albo hobby. Z ZSK z powodzeniem mogą korzystać już osoby kończące szkołę podstawową, branżową, średnią czy wyższą, aby jak najwcześniej zacząć aktywnie kształtować swoją ścieżkę kariery. Porównanie oczekiwań rynkowych z własnymi pasjami i umiejętnościami, może okazać się w tym procesie bardzo pomocne, tak samo jak dla osób już pracujących, pragnących zmiany albo poszerzenia swoich kompetencji.

ZSK to również świetne narzędzie dla nauczycieli, firm szkoleniowych, doradców zawodowych, urzędów administracji publicznej (np. Urzędu Pracy) i potencjalnych pracodawców, ponieważ ułatwia proces doradczy i rekrutacyjny.

Reklama

„Zdecydowałem się na przystąpienie do egzaminu z druku 3D, ponieważ chciałem poświadczyć swoje doświadczenie. Myślę, że uzyskanie certyfikatu wpłynie na moją przyszłą drogę zawodową, będzie mogło potwierdzić umiejętności, jakie nabyłem” – mówi Piotr Pawlak, Uczestnik egzaminu z druku 3D.

Prace nad nowoczesnymi systemami kwalifikacji prowadzone są na świecie od wielu lat. W niektórych krajach rejestry kwalifikacji są powszechnie wykorzystywane przez zwykłych obywateli, firmy oraz administrację publiczną. W Europie zaawansowane systemy działają m.in. w Belgii, Szkocji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Danii i Francji.

Rozwój i modernizacja systemu kwalifikacji w Polsce wynika z potrzeb rynku pracy oraz systemu edukacji i wpisuje się w politykę Unii Europejskiej na rzecz uczenia się przez całe życie.

Promocja Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji to element ogólnopolskiej kampanii informacyjno-promocyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Hasłem przewodnim kampanii jest „Edukacja w zasięgu ręki” https://edukacjawzasiegureki.pl/

Kampania jest finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz budżetu państwa.

Więcej informacji: https://kwalifikacje.edu.pl/ oraz https://www.kwalifikacje.gov.pl/

Podziel się:

Oceń:

2022-09-30 22:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Powołano członków Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji i Nauki

radiomaryja.pl

Minister Przemysław Czarnek powołał członków Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji i Nauki nowej kadencji – poinformowała w środę rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska. Rada jest organem pomocniczym ministra edukacji i nauki.

Więcej ...

Czesław Lang: moje wielkie marzenie się spełniło

2025-05-03 08:01
Czesław Lang

Fot. Karol Porwich

Czesław Lang

Czesław Lang nie ukrywa, że jest człowiekiem szczęśliwym. Spełniło się jego wielkie marzenie - został dziadkiem. "Na świat przyszła Karolina Chantal Lang-Lelangue, cudowny misiak. I to w niezwykłych okolicznościach” – opowiada dyrektor Tour de Pologne w rozmowie z PAP.

Więcej ...

Włochy: Przed konklawe kardynałowie odwiedzili swoje kościoły tytularne w Rzymie

2025-05-04 17:01

PAP

Przed rozpoczynającym się w środę konklawe wielu kardynałów, także elektorzy, odwiedziło w niedzielę swoje kościoły tytularne w Rzymie. Odprawiali tam Msze św. i spotkali się z wiernymi. Każdy kardynał wraz z przyjęciem tej godności od papieża otrzymuje też kościół tytularny w Wiecznym Mieście.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

Kościół

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

Twój podpis może uratować religię w szkole!

Wiadomości

Twój podpis może uratować religię w szkole!

Kościół

"Zestaw przetrwania" kardynała na konklawe: co można...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!