Reklama

Afryka

Poznań: szkoła, kościół i przychodnia zdrowia dla misji na Madagaskarze

Te dzieci potrzebują naszej pomocy

Paulina Fryszka

Te dzieci potrzebują naszej pomocy

Archidiecezja poznańska wybudowała szkołę i kościół w Befasy na Madagaskarze, w placówce misyjnej prowadzonej przez ojców oblatów Maryi Niepokalanej. Dzieło misyjne jest formą uczczenia jubileuszu 1050-lecia archidiecezji poznańskiej i znakiem wdzięczności za przybycie do Polski biskupa misyjnego w 968 r. Obecnie szkoła i kościół służą już miejscowej wspólnocie, kończy się budowa przychodni zdrowia, którą prowadzi Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Z okazji ubiegłorocznego jubileuszu 1050-lecia naszej archidiecezji postanowiliśmy postawić żywy pomnik, który będzie służył Kościołowi na misjach, by w symboliczny sposób okazać wdzięczność misjonarzom, dzięki którym chrześcijaństwo dotarło do Polski – mówił podczas konferencji prasowej ks. dr Dawid Stelmach.

Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji poznańskiej i delegat biskupa ds. Misji zaznaczył, że wybór padł na Madagaskar, gdzie misję w Befasy prowadzą ojcowie oblaci Maryi Niepokalanej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Madagaskar należy do jednego z dziesięciu najbiedniejszych krajów na świecie. 63 proc. ludności nie umie czytać ani pisać. Mieszkańcy nie mają dostępu do telefonów, a prąd jest tylko w dużych miastach – tłumaczył o. dr Marcin Wrzos, redaktor naczelny „Misyjnych Dróg”. Podkreślił, że misja w Befasy na zachodzie Madagaskaru, jest najmłodszą oblacką placówką w tym kraju. – Można się tam dostać jedynie w porze suchej, gdyż na rzece, która ją otacza, nie ma mostu – dodał.

Szkoła, której patronuje św. Teresa od Dzieciątka Jezus, patronka oblackiej misji na Madagaskarze, i kościół już zostały wybudowane. W placówce o profilu szkoły podstawowej uczy się ok. 300 dzieci. Kościół został rozbudowany, dobudowano mieszkania dla zakonników, wymieniono dach i posadzkę.

Ks. dr Stelmach podkreślił, że szkoła będzie rozbudowywana. Dodatkowe 25 tys. zł na ten cel przeznaczyła wspólnota Żywego Różańca.

– Nie wszyscy wiedzą, że wspólnota Żywego Różańca nie tylko codziennie modli się, ale także wspiera misyjne dzieła Kościoła, ucząc się misyjności – powiedział ks. dr Jan Glapiak, duszpasterz wspólnot Żywego Różańca w archidiecezji poznańskiej.

Budowa szkoły i kościoła kosztowała 53 tys. zł. Połowę tej kwoty ufundowali wierni skupieni w grupach Żywego Różańca w archidiecezji poznańskiej, budowę wsparły też parafie, księża oraz fundusz misyjny archidiecezji.

Reklama

Na misji w Befasy powstała też przychodnia zdrowia, tzw. Chatka Medyka, którą wybudowała Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Przychodnia będzie nosić imię dr Wandy Błeńskiej, lekarki, misjonarki, Matki Trędowatych, kandydatki archidiecezji poznańskiej na ołtarze.

– Na Madagaskarze nie ma żadnej opieki zdrowotnej, mieszkańcy najczęściej szukają pomocy u szamanów – zaznaczył Jacek Jarosz, wiceprezes Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”, który na przełomie 2014 i 2015 r. pół roku spędził w tym kraju jako wolontariusz, służąc pomocą medyczną. – Budując przychodnię na Madagaskarze, chcemy wzmocnić potencjał zdrowotny jego mieszkańców, edukować ich i przekonywać, by dbali o zdrowie – tłumaczył ratownik medyczny i promotor zdrowia.

W sfinansowaniu budowy przychodni oraz w jej wyposażeniu pomogły także Caritas Polska oraz Polska Fundacja dla Afryki. Przychodnia zostanie oficjalnie otwarta 17 sierpnia.

– Dzięki zaangażowaniu środowiska misyjnego i wielu archidiecezjan Befasy powoli staje się ambasadą Poznania na Madagaskarze. Chcemy nieść jego mieszkańcom nadzieję, bo zawsze tam, gdzie pojawiał się kościół, powstawały też placówka medyczna i szkoła, by szerzyć edukację i nieść pomoc medyczną – podkreślił ks. dr Stelmach. – Zachęcamy inne środowiska do włączenia się w to dzieło – dodał.

W Befasy znajdowała się kaplica, która dotychczas pełniła funkcję sakralną i była jednocześnie miejscem nauki i odpoczynku dla dzieci. Region, gdzie znajduje się oblacka misja, jest bardzo ubogi i niebezpieczny. Panują tu trudne warunki gospodarcze i ekonomiczne. Okoliczni mieszkańcy są bardzo biedni, utrzymują się z rolnictwa i wypasu zwierzą.

Fundusze na budowę kościoła i szkoły pochodziły z ofiar członków Żywego Różańca, z funduszy misyjnych archidiecezji oraz z indywidualnych wpłat kapłanów i parafian.

Misjonarze oblaci pracują na Madagaskarze od 1980 r. Obecnie na wyspie prowadzą 12 placówek. Na całym świecie pracuje ponad 2030 oblatów z Polski.

Podziel się:

Oceń:

2019-08-05 14:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Schick: Madagaskar umiera z głodu

Abp Ludwig Schick z Bambergu zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o natychmiastową pomoc dla Madagaskaru. Sytuacja jest katastrofalna. Kraj mierzy się z największą suszą od ćwierćwiecza. ONZ ostrzega, że bez natychmiastowej pomocy nawet 400 tys. mieszkańcom wyspy grozi śmierć głodowa.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...