Reklama

Benedykt XVI

Benedykt XVI: Kaplica Sykstyńska w modlitwie ujawnia całe swe piękno

ARTUR STELMASIAK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kaplica Sykstyńska, kontemplowana w modlitwie jest jeszcze piękniejsza i autentyczniejsza; ukazuje się w całym swym bogactwie - powiedział Benedykt XVI podczas pierwszych nieszporów uroczystości Wszystkich Świętych, sprawowanej 31 października w tej najważniejszej z kaplic Pałacu Apostolskiego. Okazją po temu była 500. rocznica odsłonięcia fresków umieszczonych na jej sklepieniu, będących dziełem Michała Anioła.

Ojciec Święty zaznaczył, że upamiętnienie takiego wydarzenia historyczno-artystycznego w ramach liturgii jest uzasadnione przede wszystkim dlatego, że Kaplica jest sama przez się miejscem jej sprawowania. Ponadto umieszczone w niej freski znajdują w liturgii kontekst, w którym najlepiej wyrażają całe swe piękno i bogactwo, w tym bogactwo znaczeniowe. „Innymi słowy Kaplica Sykstyńska, kontemplowana w modlitwie, jest jeszcze piękniejsza i autentyczniejsza; jawi się w całym swym bogactwie” - stwierdził papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił następnie uwagę, że słowa dzisiejszej liturgii odnajdują swe odzwierciedlenie we freskach Michała Anioła, gdyż odzwierciedlają one w sposób wyjątkowy Boże światło. Zwycięża ono nad chaosem i ciemnościami, aby dać życie: w stworzeniu i odkupieniu.

„Kaplica Sykstyńska opowiada tę historię światła, wyzwolenia, zbawienia, mówi o związku Boga z ludzkością. W genialnym sklepieniu Michała Anioła wzrok pobudzony jest do przemierzenia orędzia proroków, do którego dołączają się pogańskie Sybille w oczekiwaniu na Chrystusa, aż do początku wszystkiego... Z wyjątkową intensywnością wyrazu wielki artysta przedstawia Boga Stwórcę, Jego działanie i Jego moc, by jasno powiedzieć, że świat nie jest wytworem ciemności, przypadku, absurdu, lecz pochodzi od Inteligencji, z Wolności, z najwznioślejszego aktu miłości. W tym spotkaniu między Bożym palcem a palcem człowieka dostrzegamy kontakt między niebem a ziemią. W Adamie Bóg wkracza w nową relację ze swoim stworzeniem, człowiek jest z Nim w bezpośrednim związku, jest przez Niego powołany, istnieje na Boży obraz i podobieństwo” - powiedział Ojciec Święty.

Reklama

Przypomniał, że w 20 lat później w "Sądzie Ostatecznym" Michał Anioł zwieńczył przypowieść o drodze ludzkości, pobudzając wzrok ku wypełnieniu tej rzeczywistości świata i człowieka w ostatecznym spotkaniu z Chrystusem - Sędzią żywych i umarłych. Papieża zaznaczył, że modlitwa w tej kaplicy jest zachętą do chwalenia wraz ze wszystkimi świętymi w niebie Boga Stwórcy, Odkupiciela oraz Sędziego żywych i umarłych.

Wcześniej przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello zauważył, że dzisiejsze nieszpory są powtórzeniem gestu sprzed 500 lat papieża Juliusza II. Jednocześnie zauważył, że dla wielu turystów nie znających Ewangelii, a odwiedzających Kaplicę Sykstyńską, znajdujące się w niej freski są głównym, a czasami jedynym kontaktem ze Stolicą Apostolską i wyjątkową okazją do poznania orędzia chrześcijańskiego.

Z okazji wydarzenia z 31 października 1512, gdy Michał Anioł przedstawił swe arcydzieło papieżowi i jego otoczeniu, dyrektor Muzeów Watykańskich prof. Antonio Paolucci opowiedział w Radiu Watykańskim o obecnych pracach konserwatorskich. Poinformował o działaniach podejmowanych w celu zabezpieczenia całej Kaplicy Sykstyńskiej przed szkodliwymi skutkami masowego napływu do niej ponad 5 mln turystów rocznie. Zaprzeczył, jakoby zamierzano ograniczyć liczbę zwiedzających, wyjaśniając jednocześnie, że potrzebny jest najnowocześniejszy sprzęt do stałej kontroli poziomu pyłu, hałasu i powietrza, jakie wnoszą ze sobą osoby z zewnątrz.

Podziel się:

Oceń:

2012-10-31 19:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

24 lutego dniem dziękczynienia za kończący się pontyfikat

Grzegorz Gałązka

Więcej ...

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28
dr. Błażej Poboży

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli