Sudan Południowy: Kościół chce korytarza humanitarnego dla ofiar wojny
pb (KAI/radiotamazuj.org) / Wau / KAI
smahel/pixabay.com
Kościół katolicki zaproponował władzom stanu Wau w Sudanie Południowym utworzenie korytarza humanitarnego, by móc przyjść z pomocą ofiarom wojny domowej w tym kraju. Z inicjatywą taką wystąpiła diecezja Wau.
Ks. Moses Peter Joseph powiedział radiu Tamazuj, że Kościół wraz z organizacjami humanitarnymi jest gotów dostarczyć pomoc poszkodowanym przez wojnę mieszkańcom dwóch hrabstw (powiatów): Besselia i Baggari. Jednak z powodu braku bezpieczeństwa nie jest w stanie tego zrobić. Duchowny zasugerował, by władze rozmieściły wzdłuż tamtejszych dróg siły bezpieczeństwa, tak by konwoje humanitarne mogły dotrzeć do potrzebujących.
Tysiące cywilów na tym obszarze znajduje się w krytycznej sytuacji humanitarnej. Dziesiątki ludzi już umarły z głodu. Besselia i Baggari były niedawno terenem walk między siłami rządowymi i opozycji.
Wojna domowa w Sudanie Południowym rozpoczęła się w 2013 r. Ma ona podłoże zarówno w rywalizacji między plemionami jak również w dążeniu do kontrolowania bogatych złóż ropy naftowej w tym najmłodszym państwie świata, powstałym w 2011 r.
Abp Galbas w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli: bądźmy apostołami jedności
2025-05-16 19:19
dg/KAI
Karol Porwich/Niedziela
Abp Adrian Galbas
“Mamy być apostołami jedności z Bogiem, przede wszystkim przez to, że sami będziemy trwali w tej jedności, otwierając się na łaskę obecną w sakramentach i słowie Bożym, przyjmując całą naukę Chrystusa oraz dbając o swoje dobrze ukształtowane sumienie” - mówił abp Adrian Galbas. Metropolita warszawski przedowniczył liturgii w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, w dniu uroczystości tego patrona Polski, w intencji ducha jedności w ojczyźnie. Hierarcha w kazaniu odniósł się także do wyborów prezydenckich.