Święta nietypowe
6.07 – Dzień Radcy Prawnego
Kim jest radca prawny? Najogólniej – pomaga w rozwiązaniu problemów prawnych. Udziela więc porad i konsultacji prawnych, sporządza opinie prawne, reprezentuje klientów przed różnymi urzędami i sądami, prowadzi sprawy cywilne, gospodarcze czy administracyjne. To zawód zaufania publicznego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Czym radca prawny różni się od prawnika? Jest nim, tyle że ma dodatkowe wykształcenie, potwierdzone egzaminem radcowskim.
9.07 – Dzień Chodzenia do Pracy Inną Drogą
Po co zmieniać to, co sprawdzone i dobrze nam znane? Po co łamać rutynę? Oto kilka powodów:
• docieranie nowych bodźców do naszego mózgu, które czynią go bardziej efektywnym,
• przełamanie schematu pobudza do działania mózg,
• otwieramy się na nowe doświadczenia (choćby dzięki spacerowi przez park zamiast jazdy samochodem),
• spotykamy nowych ludzi,
• mamy szansę na relaks i poprawę humoru,
• może to być pierwszy krok do otwarcia na nowe pomysły.
Dzień Czekolady
Jak powstaje czekolada?
Mówią, że skoro czekolada jest robiona z kakaowca, kakaowiec to drzewo, a drzewo to roślina – to czekoladę można zaliczyć do sałatek ;).
Reklama
A tak poważnie – w jaki sposób wytwarza się czekoladę? Rzeczywiście, ten słodki przysmak powstaje z owoców drzewa o nazwie Theobroma cacao, co można tłumaczyć jako pożywienie bogów. W tych owocach – o kształcie piłki do amerykańskiego futbolu – znajduje się od 20 do 60 nasion. Są one poddawane kilku etapom obróbki: fermentacji, suszeniu, prażeniu, kruszeniu i mieleniu, konszowaniu czekolady (to długotrwałe mieszanie masy czekoladowej w temp. 60-100°C), chłodzeniu i wreszcie – formowaniu.
Wśród wielu substancji zawartych w czekoladzie, które mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, warto wymienić: magnez (potrzebny do pracy fizycznej i umysłowej), żelazo, potas, cynk, witaminy z grupy A, B i E, błonnik, kwasy omega-6, antyoksydanty, węglowodany i białko. Czekolada mleczna zawiera w swoim składzie większą ilość wapnia.
Gorzka, czyli ta najzdrowsza (z przynajmniej 70% kakao), zwiększa koncentrację, poprawia nastrój i samopoczucie, dodaje energii podczas wzmożonego zapotrzebowania na węglowodany, np. podczas sesji egzaminacyjnej czy dużego wysiłku fizycznego, łagodzi stres, obniża ciśnienie krwi.
Ciekawostka
Największe drzwi świata
Mają 139 m wysokości. Należą do jednego z największych budynków świata – zarządzanego przez NASA Vehicle Assembly Building na Florydzie. Budynek został zbudowany w 1966 r. Powstawały w nim wahadłowce i rakiety kosmiczne, które opuszczały halę przez te drzwi. Są one zamykane w dolnej części czterema segmentami rozsuwanych na boki wrót, a w górnej – siedmioma pokrywami podciąganymi do góry jak żaluzje. Przez te drzwi mógłby wjechać do wnętrza hali budynek nowojorskiej siedziby ONZ.
Rośliny słyszą?
Reklama
Flora zawiera rozbudowany system komunikacyjny, a jednym z kanałów komunikacji wśród roślin są dźwięki. Trawy odbierają dźwięk o częstotliwości 220 Hz i reagują na niego, odchylając się w kierunku, z którego dobiega. Podobnie reaguje kukurydza, która odwraca końcówki swoich korzeni w kierunku, z którego dobiegają dźwięki pochodzące z innych kolb kukurydzy, brzmiących jak łamanie patyków. Ale czy rośliny rozumieją bądź interpretują te dźwięki? Po prostu mają zakodowane reakcje, które uruchamiają się na drgania odpowiedniej częstotliwości. Możemy zatem mówić do naszych roślin, ale szanse, że nas posłuchają, są niewielkie.
Czy wiesz, że...
... najstarsze biuro podróży na świecie jest w polskich rękach?
Thomas Cook w 1841 r. zorganizował wycieczkę dla grupy 570 osób, wykorzystując do tego celu kolej żelazną. Był to precedens na skalę światową. Po tej eskapadzie zorganizował kolejne wycieczki, ale jeszcze na nich nie zarabiał. W 1845 r. zorganizował pierwszą wyprawę dla pieniędzy. Celem był Liverpool, uczestnicy dotarli tam koleją z Leicester, Derby i Notthingham. Pomysł chwycił. Cook działał już wówczas pod szyldem swojego własnego przedsiębiorstwa. Pomagała mu żona. Do 1865 r. założył biura podróży w większości państw Europy. Na początku lat 60. XIX wieku przestał organizować wycieczki prywatne i został agentem sprzedaży biletów na podróże krajowe i zagraniczne. Cook opracował też jedne z pierwszych przewodników turystycznych. Po jego śmierci firma przeszła w ręce jego jedynego syna – Johna Masona Cooka, a od 1899 r. prowadzili ją wnukowie Cooka i pozostała w rodzinie do 1928 r. W 1972 r. została przemianowana na Thomas Cook, a w 2001 r. – na Thomas Cook AG. Ponad 180 lat od założenia najstarszego biura podróży przejęła je polska Grupa eSky.
Myśl na tydzień
„Nie jest ważne, aby w życiu małżeńskim myśleć w ten sam sposób. Ważne, aby myśleć jednocześnie”.
Robert Dodds
Pamiętaj o życzeniach!
6.07 – Dominika, Łucja, Teresa
7.07 – Benedykt, Józef, Lucjan
8.07 – Adrian, Elżbieta, Eugeniusz
Reklama
9.07 – Sylwia, Weronika, Zenon
10.07 – Antoni, Filip, Amelia
11.07 – Benedykt, Olga, Kalina
12.07 – Brunon, Jan, Weronika
Wydarzyło się
• 6.07.1885 – francuski chemik i mikrobiolog Louis Pasteur przeprowadził pomyślny test szczepionki przeciwko wściekliźnie.
• 7.07.1930 – zmarł brytyjski pisarz Arthur Conan Doyle, twórca postaci detektywa Sherlocka Holmesa.
• 8.07.1896 – we Lwowie zakończono prace nad – uważaną za największy obraz o tematyce religijnej na świecie – panoramą malarską Golgota autorstwa Jana Styki, Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego.
• 9.07.1979 – amerykańska sonda Voyager 2 minęła Jowisza.
• 9.07.1877 – rozpoczął się pierwszy turniej tenisowy na kortach Wimbledonu.
• 10.07.1737 – we Wschowie podpisano konkordat ze Stolicą Apostolską.
• 11.07.1405 – chiński admirał Zheng He wyruszył na czele armady liczącej 208 okrętów w swoją pierwszą wyprawę zamorską.
• 12.07.1970 – Thor Heyerdahl na papirusowej tratwie „Ra II” po 57 dniach od wypłynięcia z Maroka dopłynął do wybrzeży Barbadosu.