Odpowiedź eksperta Renta wdowia to świadczenie, które umożliwia jednoczesne pobieranie własnego świadczenia oraz renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Wnioski w tej sprawie można było składać już od 1 stycznia 2025 r.
Świadczenie ma na celu wsparcie finansowe wdów i wdowców, którzy spełniają warunki do wypłaty renty wdowiej. Mogą oni wybrać jedną z dwóch opcji – 100% renty rodzinnej oraz 15% „własnego” świadczenia lub 100% „własnego” świadczenia oraz 15% renty rodzinnej, przy czym suma wypłaconych środków nie może być wyższa niż trzykrotność najniższej emerytury. Jeśli przekracza tę wartość, kwota zostanie odpowiednio pomniejszona.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nowe przepisy umożliwią łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi przysługującymi w organach takich jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Wojskowe Biuro Emerytalne, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA oraz Biuro Emerytalne Służby Więziennej.
Aby otrzymać powyższe świadczenie, trzeba spełnić następujące warunki:
• mieć co najmniej 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn),
• do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
• nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),
Reklama
• nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.
Przyznanie renty wdowiej jest możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej. W przypadku, gdy do tej pory nie ubiegali się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć stosowny wniosek.
Dotychczas wdowy i wdowcy mogli pobierać jedno świadczenie – wyższe i wybrane spośród dwóch dostępnych opcji, czyli rentę rodzinną lub własne świadczenie, takie jak np. emerytura, emerytura rolnicza czy renta z tytułu niezdolności do pracy.
Osoby, które posiadają już ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie muszą dołączać żadnych dokumentów do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną.
Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od lipca, wniosek należy złożyć najpóźniej do 31 lipca 2025 r. W przypadku późniejszego złożenia dokumentów renta wdowia będzie przysługiwać dopiero od miesiąca złożenia wniosku.
Zgodnie z ustawą z 26 lipca 2024 r. o rencie wdowiej (Dz.U. 2024 poz. 1243), od stycznia 2027 r. nastąpi podwyższenie częściowego świadczenia z 15% do 25%. Oznacza to realny wzrost dochodów seniorów korzystających z renty wdowiej.