Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Z myślą o przyszłości

Niedziela Plus 26/2025, str. V

Ks. Sylwester Mroczek

Archiwum oazy

Ks. Sylwester Mroczek

Szczególnie istotna jest dla nich wspólnota – zauważa w rozmowie z "Niedzielą" ks. Sylwester Mroczek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: Jaką rolę pełni diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie?

Ks. Sylwester Mroczek: Koordynuję zadania Ruchu Światło-Życie, wspieram prace poszczególnych diakonii w diecezji. Troszczę się o domy rekolekcyjne w Czchowie i w Szczawnicy – to nasze oazowe centrum lokalowe, tam odbywają się różne wydarzenia naszego stowarzyszenia, ale też oazy, Weekendy Młodych czy rekolekcje dla bierzmowanych. Moja praca w ciągu roku polega też na byciu z młodzieżą oazową, formowaniu młodych i przygotowywaniu do oaz.

Ile rekolekcji skierowanych do dzieci i młodzieży diecezji tarnowskiej zostało zaplanowanych na tegoroczne wakacje?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jest zaplanowanych siedem oaz w pięciu turnusach. Dwie to Oazy Dzieci Bożych, dwie – Oazy Nowej Drogi. One są połączone z Oazą Nowego Życia. Organizujemy również Oazy Nowego Życia 1. i 2. stopnia. To są rekolekcje, w ramach których formujemy młodzież w duchu Ruchu Światło-Życie, z myślą o przyszłości. Mam nadzieję, że przynajmniej część z nich to będą animatorzy posługujący w Ruchu.

W sobotę 14 czerwca w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu odbyło się rozesłanie oaz diecezji tarnowskiej. Czym to wydarzenie jest dla oazowiczów?

Reklama

W rozesłaniu uczestniczyły zarówno dzieci, jak i młodzież oazowa oraz dorośli z Domowego Kościoła. Spotkaliśmy się, aby prosić Pana Boga, za wstawiennictwem Maryi, o błogosławieństwo w organizacji planowanych wydarzeń, o dary Ducha Świętego na czas rekolekcji. Dla animatorów to także okazja do pierwszych spotkań, do poznania współpracowników. Zgodnie z nazwą jest to posłanie skierowane do odpowiedzialnych za oazy: do księży i do osób świeckich, żeby w Duchu Świętym zrealizowali zadania, których się podjęli.

Kim są oazowicze z diecezji tarnowskiej? Z jakich środowisk pochodzą?

W zdecydowanej większości są to uczniowie starszych klas szkół podstawowych i średnich. Pochodzą z różnych środowisk, mają różne zainteresowania. Potrafią spędzać ze sobą czas, otwierać się na siebie, a w czasie wspólnej modlitwy widać ich wzruszenie, ale też radość.

A co, zdaniem Księdza, sprawia, że ci młodzi, którzy mają dziś szeroką wakacyjną ofertę, decydują się 15 dni przeznaczyć na formację?

Myślę, że szczególnie istotna jest dla nich wspólnota. Czas spędzony z koleżankami, z kolegami, którzy mają podobne przekonania, ale też troski i problemy. Oazowicze często szukają przestrzeni, gdzie można się otworzyć, porozmawiać o wierze, o Bogu, podzielić się przemyśleniami, stawiać nurtujące pytania bez obawy, że ktoś ich wyśmieje, zaneguje. Chciałbym podkreślić, że oaza to nie tylko sztywna modlitwa, „klepanie pacierza”. To dla uczestników czas ubogacających spotkań, nawiązywania relacji, tworzenia wspólnoty. Może nie ma idealnych warunków, ale jest koleżeństwo, przyjaźń i wiele powodów do zadowolenia.

O jakie owoce modli się Ksiądz Moderator na progu wakacji?

Modlę się, aby osoby formowane w oazie nie wstydziły się mówić o swej wierze, żeby potrafiły się do niej przyznać, począwszy od najprostszych zachowań, jak uczynienie znaku krzyża, gdy się mija kościół czy rozpoczyna posiłek. A szerzej – aby ideały, z którymi spotykają się w Ruchu, stały się drogowskazami w ich życiu.

Podziel się:

Oceń:

2025-06-24 13:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy podobni

Ks. Michał Dziewit

Do Portugalii na Światowe Dni Młodzieży przybyła młodzież z całego świata, także młodzi z diecezji tarnowskiej.

Więcej ...

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02
Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Więcej ...

Prokuratura: b. ordynator ze Szpitala Południowego nie chciał zeznawać bez pełnomocnika

2026-06-24 17:02
Warszawski Szpital Południowy

PAP

Warszawski Szpital Południowy

B. ordynator ze Szpitala Południowego Emil Jędrzejewski zakomunikował, że nie chce zeznawać bez udziału pełnomocnika, którego nie udało mu się do chwili obecnej ustanowić — poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Termin kolejnego przesłuchania wyznaczono na poniedziałek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy...

Kościół

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy...

Diecezja rzeszowska ma nowego biskupa koadiutora

Kościół

Diecezja rzeszowska ma nowego biskupa koadiutora

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Kościół

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

W diecezjach

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Niedziela Małopolska

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!

Kościół

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!