Reklama

Porady

W domu i ogrodzie

Stokrotka afrykańska

2025-06-24 13:12

Niedziela Ogólnopolska 26/2025, str. 75

Adobe Stock

Lubi słońce, dobrze znosi suszę. Od wiosny do jesieni zachwyca różnorodnością kolorów zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stokrotka afrykańska jest coraz częściej sadzona w naszych ogrodach. Tworzy wzniesione lub lekko płożące się pędy. Osiąga 25-50 cm wysokości. Doskonale się sprawdza w ogródkach skalnych, w pojemnikach na balkonach, a także w gruncie – wówczas dodaje nieco egzotyki naszym ogrodom. Szybko się rozrasta, zwłaszcza posadzona w żyznej glebie.

Stokrotka afrykańska najlepiej czuje się w miejscu osłoniętym od wiatru i mocno nasłonecznionym. By woda mogła swobodnie odpływać, pamiętajmy, aby przed posadzeniem jej w doniczce umieścić w niej najpierw nieco drenażu w postaci warstwy piasku lub keramzytu. Nie zapomnijmy także o obrywaniu przekwitłych kwiatów, jeżeli nie chcemy pozyskać nasion na przyszły rok, i raz na dwa tygodnie podlewajmy naszą stokrotkę odpowiednim nawozem w celu przedłużenia okresu jej kwitnienia. Może to być nawóz do roślin balkonowych, kwitnących lub do surfinii i pelargonii. Możemy także uszczykiwać górne pędy rośliny, żeby pobudzić ją do wytwarzania bocznych pędów. Zabieg ten spowoduje, że roślina zrobi się krzaczasta i dzięki temu będzie miała więcej kwiatów. Jest to roślina mało wymagająca. Latem znosi okresową suszę, dlatego nie będzie z nią zbytniego problemu, gdy wyjedziemy na wakacje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Stokrotka afrykańska w naturalnych warunkach jest rośliną wieloletnią. Niestety, w naszym klimacie nie przetrwa zimy. Żeby ją zachować do następnego roku, trzeba ją wykopać i przechować w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie będzie przekraczać 10oC. Zanim ją przeniesiemy do jasnego pomieszczenia, skróćmy jej pędy o jedną trzecią długości. Nie zapomnijmy także o okresowym podlewaniu, żeby jej nie przesuszyć.

Ci, którzy zebrali nasiona stokrotki afrykańskiej, w następnym roku mogą je wysiać w marcu i podrośnięte już sadzonki wsadzić po 15 maja do gruntu. Nowe sadzonki można uzyskać także w inny sposób – uszczykując i ukorzeniając pędy z ubiegłorocznej rośliny.

Odmiany

Stokrotka zachwyca wielością odmian i kolorów. Dobierając sadzonki o różnorodnych kolorach, możemy stworzyć w ogrodzie lub na tarasie bajeczną kompozycję, która będzie nas cieszyć aż do pierwszych przymrozków. Możemy kupować odmiany, których barwą będziemy się upajać przez cały sezon. Ja np. lubię odmianę Pina Colada, o białych kwiatach z ciemnoniebieskim środkiem. Podoba mi się także Astra Purple, która kwitnie na fioletowo. Te odmiany łatwo przystosowują się do różnych warunków i są odporne na szkodniki i choroby.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bluszczyk kurdybanek

Adobe Stock

Pomaga na dolegliwości ze strony układów pokarmowego i oddechowego. Stosowany jest również do przemywania ran.

Więcej ...

Jasna Góra: Dotarła II Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Siedleckiej

2025-07-19 19:36

BP Jasnej Góry

- Modlitwa, wzruszenie, radość, że już u celu - to odbiera wszelki ból i zmęczenie - zapewniali. Ponad 100 uczestników II Pielgrzymki Rowerowej Diecezji Siedleckiej na Jasną Górę przejechało 350 kilometrów. Najmłodszy pątnik to 8-latek, najstarszy ma 78 lat. - Tutaj bije serce Polski. Trzeba tu być i modlić się za Ojczyznę w tych trudnych czasach - powiedział główny przewodnik pielgrzymki ks. Bogumił Lempkowski.

Więcej ...

Kard. Parolin: sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki

2025-07-19 15:07

Vatican News

„Sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki” - tak ocenia to, co dzieje się w Strefie Gazy kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, w wywiadzie telefonicznym udzielonym 18 lipca wieczorem programowi informacyjnemu Tg2 Post. Kardynał mówił o „granicach, które zostały przekroczone” i o „dramatycznym rozwoju sytuacji”, wzywając do wyjaśnienia, co wydarzyło się w zeszły czwartek podczas ataku wojskowego na kościół Świętej Rodziny w Gazie, w wyniku którego zginęły 3 osoby, a 10 zostało rannych, w tym proboszcz parafii o. Gabriel Romanelli. W odniesieniu do wielu toczących się wojen przypomina, że Stolica Apostolska jest zawsze otwarta na mediację, ale „mediacja”, jak mówi, „ma miejsce tylko wtedy, gdy obie strony ją akceptują”. Następnie wspomniał o wczorajszej rozmowie telefonicznej między papieżem a premierem Izraela.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat