Reklama

W diecezjach

Tarnów

Zwycięzca z Bobowej

Niedziela Plus 25/2025, str. VI

Archiwum Jakuba Szwargi

Radość jest ogromna – przyznaje Jakub Szwarga, który w Turnieju Wiedzy Biblijnej zajął I miejsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pan Jakub studiuje mikroelektronikę w technice i medycynie na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ale urodził się i wychował w Bobowej, gdzie mieszkają jego rodzice i dwaj młodsi bracia. A w tutejszej parafii Wszystkich Świętych (z diecezji tarnowskiej) Jakub Szwarga był ministrantem i lektorem. – Dla młodego człowieka to jest ważne, co wynosi z domu, czego się w nim uczy – zauważa laureat turnieju. Podkreśla, że jest wdzięczny rodzicom za przekazane mu wartości, za wskazanie Pisma Świętego, ale też docenia rolę parafii, w której służąc przy ołtarzu, miał możliwość poznawać słowo Boże.

Decyzja

Teraz, gdy studiuje w Krakowie, nie zawsze wraca na niedzielę w rodzinne strony, ale pamięta, że należy być w tym dniu na Mszy św. Zazwyczaj wybiera kościół św. Szczepana. I to właśnie tu dowiedział się o organizowanej z dużym rozmachem pierwszej edycji Turnieju Wiedzy Biblijnej. W rozmowie z Niedzielą wspomina: – Byłem w kościele św. Szczepana, jak co niedziela, na Mszy św. razem z moją dziewczyną, która mieszka niedaleko tej świątyni. Podczas ogłoszeń parafialnych usłyszeliśmy o konkursie. Weronika zachęcała mnie do udziału. Pomyślałem, że mógłbym spróbować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Laureat wspomina, że gdy już podjął decyzję, poznał regulamin turnieju, zgłosił chęć udziału, zajął się czytaniem wskazanych fragmentów Pisma Świętego. – Przez kilka dni przed startem codziennie uważnie czytałem wskazane fragmenty Biblii – opowiada p. Jakub i dodaje, że akurat był to luźniejszy okres na uczelni, więc mógł poświęcić więcej czasu na przygotowanie do konkursu.

Turniej

Mój rozmówca przyznaje, że poziom Turnieju Wiedzy Biblijnej był wysoki, a w komisji zasiadali dr Danuta Piekarz – italianistka i biblistka, wykładowca na UJ oraz o. Paweł Trzopek, dominikanin – prefekt biblioteki Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu Angelicum w Rzymie. Informuje: – Turniej składał się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy odpowiadali na pytania, które nazwałbym łatwiejszymi. A w drugiej pytania były już zdecydowanie trudniejsze i bardziej szczegółowe. Co ciekawe, zawodnicy losowali pytania dla swych przeciwników. Jakub Szwarga podkreśla, że walka o I miejsce była zacięta – po drugiej turze zwycięzca nie został wyłoniony. Dwaj najlepsi zawodnicy uczestniczyli w dogrywce. – I w niej był pan lepszy – zauważam, na co mój rozmówca, uśmiechając się, stwierdza: – No, może nie lepszy, ale akurat znałem odpowiedź na pytania, które dostałem.

Zdobywca I miejsca w Turnieju Wiedzy Biblijnej pojechał, wspólnie z wiernymi z parafii św. Szczepana, na pielgrzymkę do Rzymu. – Jestem szczęśliwy i zadowolony – zapewnia w rozmowie z Niedzielą przed wyjazdem do Wiecznego Miasta. Przyznaje, że był już w Rzymie parę lat temu, ale bardzo się cieszy na tę pielgrzymkę. – Radość jest ogromna – mówi. – Tym bardziej gdy patrzę na program, na miejsca, które w Roku Jubileuszowym nawiedzimy.

Uniwersalna księga

Gdy dopytuję, co obok wygranej daje studentowi czytanie Pisma Świętego, po chwili zastanowienia Jakub Szwarga przekonuje: – Myślę, że Biblia to jest księga uniwersalna, ponadczasowa. Każdy, kto ją czyta, z jednej strony poznaje przeszłość, ale równocześnie może sobie uświadomić, że jest to księga, która podpowiada, jak żyć także dzisiaj. Zawarte w niej historie, przykłady uczą nas postaw i zachowań właściwych dla wyznawców Chrystusa.

Podziel się:

Oceń:

2025-06-17 15:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyjazd NSD śladem historii Śląska i Kościoła

Dawid Borciuch

Więcej ...

Warto modlić się i prosić za innych

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 11, 1-13.

Więcej ...

„Katolicki influencer” – czyli jaki? Misja na cyfrowym kontynencie

2025-07-27 10:26

sdecoret/fotolia.com

Żyjemy w epoce, w której cyfrowy świat stał się nowym kontynentem - miejscem rozmów, idei i poszukiwania sensu. Pojawia się pytanie: kim jest „katolicki influencer” i jak wygląda jego misja w cyfrowym świecie - przestrzeni pełnej możliwości, ale i zagrożeń? „W świecie ulotności i półprawd trzeba głosić nadzieję, która jest trwała i zakorzeniona w Chrystusie” - wskazała dr hab. Monika Przybysz, medioznawca z Instytutu Edukacji Medialnej Wydziału Teologicznego UKSW.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia