Reklama

Turystyka

Warto zobaczyć

Tajemnice zamków Jury

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to nie tylko raj dla miłośników wspinaczki i pieszych wędrówek. To również kraina, gdzie na tle nieba wznoszą się potężne ruiny średniowiecznych warowni – słynne Orle Gniazda.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zamki na Jurze powstawały głównie w XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Miały chronić południowe granice Królestwa Polskiego przed najazdami ze Śląska i z Czech. Ze względu na swoje położenie na wysokich skałach nazwano je Orlimi Gniazdami.

Ruiny zamku Olsztyn k. Częstochowy należą do najlepiej rozpoznawalnych warowni jurajskich. Cylindryczna, wysoka na 35 m wieża przyciąga wzrok już z daleka. Zbudowana została z białego wapienia, współcześnie nadbudowana z brunatnej cegły. Od 2018 r. trwały prace rekonstrukcyjne. W baszcie studziennej odtworzono oryginalne kondygnacje, zrekonstruowano okna i otwory strzelnicze. Wewnątrz powstała klatka schodowa, w której po drewnianych schodach można wejść na poszczególne poziomy. Dzięki pracom archeologicznym została odkopana studnia, wybudowano dwie sale, gdzie przygotowano prezentację historii zamku i jego restauracji. Tereny zamkowe to także centrum wydarzeń historycznych i kulturalnych, latem odbywają się tu inscenizacje bitew, turnieje rycerskie oraz nocne pokazy z duchami w tle.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zamek w Ogrodzieńcu to największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, znana m.in. z serialu Janosik. Zachwyca rozległością murów i tajemniczymi przejściami. Legendy mówią, że po murach Ogrodzieńca nocą błąka się czarny pies. Jak twierdzą wtajemniczeni, jest to dusza bogatego i okrutnego kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego, jednego z panów zamku.

Reklama

Dwa położone obok siebie zamki w Mirowie i Bobolicach łączy malownicza trasa, tzw. skalna grzęda. Średniowieczny zamek w Bobolicach po trwającej wiele lat rekonstrukcji powrócił do swej dawnej w XXI wieku dzięki prywatnej inicjatywie rodziny Laseckich. Legendy związane z zamkiem opowiadają o podziemnym tunelu, który łączył go z pobliską twierdzą w Mirowie, a także o dwóch braciach panujących w obydwu warowniach, których miłość do jednej kobiety zakończyła się bratobójstwem. Zamek w Bobolicach, jak każda szanująca się warownia, nawiedzany jest przez duchy: Białą Damę oraz niewierną żonę Bobola, który za jej zdradę postanowił zamurować ją żywcem w lochach. Zamek był plenerem zdjęć do serialu telewizyjnego Korona królów.

Zamek w Ojcowie jest urokliwie położony w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. Król Kazimierz Wielki nazwał zamek „Ociec”, nawiązując do tułaczki w tych okolicach swego ojca Władysława Łokietka. Podczas ucieczki przed wojskami Wacława Łokietek schronił się w tutejszej grocie, a na pamiątkę tych wydarzeń jaskinię nazwano Grotą Łokietka. Od tamtej pory miejscowość zyskała nazwę: Ojców. Do zwiedzania dostępna jest baszta z bramą, w której znajduje się makieta zamku, wystawa pt. Dzieje zamku ojcowskiego, ze wzgórza zamkowego roztacza się piękny widok na Dolinę Prądnika. Wystawa multimedialna ukazuje historię zamku i to, jak zmieniało się otoczenie parku.

Reklama

Zamek w Pieskowej Skale to prawdziwa perła renesansowej architektury, malowniczo położona nad Doliną Prądnika w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. Według miejscowych opowieści, nazwa „Pieskowa Skała” pochodzi od wiernego psa, który miał pilnować uwięzionej w wieży dziewczyny. Gdy zginął z głodu, skała, na której zbudowano zamek, miała przyjąć jego imię – jako symbol lojalności i wierności. Zamek został wzniesiony na polecenie Kazimierza Wielkiego i jak wszystkie budowle warowne był wielokrotnie przebudowywany. Wyróżnia się pięknym dziedzińcem arkadowym oraz loggią widokową, z której roztacza się widok na słynną Maczugę Herkulesa – samotny, wysoki ostań wapienny, z którym związana jest niejedna legenda. Zamek otacza malowniczy park ze stawami z XVI wieku. Obecnie mieści się tu filia Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu.

***

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych w Polsce. Można go pokonać pieszo, rowerem, a częściowo także samochodem. Dzieci pokochają poszukiwania skarbów i tajemnicze lochy, a dorośli docenią niezwykłe panoramy i bliskość natury. /a.c.

Podziel się:

Oceń:

2025-06-10 13:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Architektoniczne art deco

Dorota Niedzwiecka

Więcej ...

Nowenna do św. Krzysztofa

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna jest szczególną formą modlitwy, odprawianą przez dziewięć dni. Jest więc wytrwałym przypominaniem so­bie o potrzebie realizacji słów Chrystusa: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam” (Mt 7,7). To swoista modlitwa wstawiennicza, polecana we własnej, czy też intencji bliźnich, ale opierająca się na szczególnym wstawiennictwie Pośredników, jakich Bóg postawił na naszej drodze życia.

Więcej ...

Mazowieckie/ Trwa wyjaśnianie okoliczności śmierci mężczyzny, którego podpalone zwłoki znaleziono na drodze

2025-07-25 12:47

PAP/Marian Zubrzycki

Grójecka prokuratura i policja prowadzi śledztwo dotyczące śmierci mężczyzny, którego podpalone zwłoki znaleziono na drodze na terenie miejscowości Lasopole w powiecie grójeckim. Funkcjonariusze zatrzymali 60-letniego mężczyznę, który może mieć związek ze sprawą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Jakub Starszy, apostoł z Composteli

Święci i błogosławieni

Jakub Starszy, apostoł z Composteli

Muniek Staszczyk: spowiedź jest jak prysznic

Kościół

Muniek Staszczyk: spowiedź jest jak prysznic

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny