Reklama

Niedziela Wrocławska

Pielgrzymka pojednania

Msza św. w kościele polskim św. Stanisława w Rzymie

Archiwum Archidiecezji Wrocławskiej

Msza św. w kościele polskim św. Stanisława w Rzymie

W 60. rocznicę orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” wierni archidiecezji wrocławskiej, księża i biskupi udali się na Pielgrzymkę Pojednania do Rzymu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymi odwiedzili grób papieża Franciszka w bazylice Santa Maria Maggiore, przeszli przez drzwi święte w papieskich bazylikach większych i zwiedzali stolicę Włoch. Mieli także okazję zobaczyć wyjątkową wystawę o pojednaniu i orędziu, która znajduje się w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Rzymie, a którą przygotował Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Dla nich odbył się specjalny przedpremierowy pokaz, w którym wziął udział m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i wiceprzewodniczący KEP, prof. Hanna Suchocka, była premier i dyplomatka i Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Reklama

Profesor Wojciech Kucharski, wicedyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość, podkreślił podczas pokazu, że dokument kard. Bolesława Kominka był czymś absolutnie wyjątkowym – spojrzał na relacje polsko-niemieckie wbrew obowiązującej wówczas w Polsce narracji, że Polacy i Niemcy skazani są na odwieczną wrogość. – II wojnę światową kard. Kominek nazwał w orędziu „aktem totalnego zniszczenia i wytępienia”. Niemcy zamordowali wtedy niemal 6 mln polskich obywateli, w tym prawie 3 tys. polskich duchownych. Jak w takiej sytuacji mówić o pojednaniu, gdy niemal w każdej polskiej rodzinie żyła pamięć o utracie kogoś bliskiego przez Niemców? A jednak można. To jest możliwe tylko w chrześcijaństwie – zaznaczał prof. Kucharski. – Ten dokument powinien nadal kształtować nasze myślenie o Europie, bo nic nie stracił na swojej aktualności – mówiła była premier Hanna Suchocka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

29 maja wierni uczestniczyli w Mszy św. w kościele polskim św. Stanisława w Rzymie, której przewodniczył abp Józef Kupny. Sprawował ją także bp Maciej Małyga, kapłani archidiecezji wrocławskiej, a homilię wygłosił ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego. Zaznaczał w niej, że kard. Kominek miał świadomość, że nie tylko Niemcy są uwikłani w zło, ale my, Polacy, możemy dać się uwikłać w zło, jeśli zabraknie w nas przebaczenia. Pytał, jaką powinniśmy przyjąć współcześnie postawę w pojednaniu w tak podzielonej ojczyźnie, kiedy – jak określił – „nasza wspólnota europejska zmierza w dziwnym kierunku”. – Szukamy odpowiedzi w Ewangelii. W niej Jezus mówi: „Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem”. Naszym zadaniem jest pozytywistyczna praca u podstaw. To nadzieja dla nas. Trudna, ciężka, wytrwała praca w cichości i odpowiedzialności. Dla dobra naszej kochanej ojczyzny – przekonywał ks. prof. Stasiak.

Arcybiskup Józef Kupny dziękował wszystkim oddanym idei pojednania w codziennym życiu. – O przesłaniu pojednania, które wypłynęło z Polski w 1965 r. za sprawą polskich biskupów, mówiłem osobiście papieżowi Franciszkowi. Ostatni raz w grudniu 2024 r. Ucieszył się, że je propagujemy i poparł ideę pokoju, która wynika z orędzia. Dzisiaj jesteśmy w szczególnym czasie w Rzymie, trwamy w zadumie nad grobem Ojca Świętego i wierzymy, że wspomaga nasze działania wstawiając się za nami u Boga. Rok Jubileuszowy, który ogłosił dla całego świata i Rok Pojednania we Wrocławiu mają ze sobą wiele wspólnego – mówił metropolita wrocławski.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-06 14:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzym: wystawa poświęcona św. Janowi Pawłowi II

Włodzimierz Rędzioch

Jan Paweł II miał szczególne związki z Rzymem. Miłość Karola Wojtyły do Wiecznego Miasta zrodziła się jeszcze w trakcie studiów – przyszły papież studiował na rzymskim Uniwersytecie Angelicum od 1946 r. do 1948 r. Jednak od momentu wyboru na papieża, czyli na biskupa Rzymu, Jan Paweł II czuł się szczególnie odpowiedzialny za miasto i jego mieszkańców.

Więcej ...

Leon XIV: miłujmy tak, jak miłuje nas Bóg

2025-07-27 12:21

Vatican News

Dziś liturgia zachęca nas, abyśmy w modlitwie i miłości czuli się miłowani i miłowali, tak jak Bóg nas miłuje - powiedział Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Więcej ...

We wspomnienie św. Joachima i św. Anny

2025-07-27 20:05

Uniwersytecka Kolegiata św. Anny w Krakowie

– Dzięki słowu Bożemu wiemy, kim jesteśmy, skąd przyszliśmy i dokąd zmierzamy – powiedział kard. Stanisław Dziwisz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa