Reklama

Niedziela plus

Diecezja tarnowska

Urodzeni – wymodleni

2025-04-08 23:20

Niedziela Plus 15/2025, str. VI

parafiajodlowa.pl

Ile dzieci urodziło się dzięki temu, że ktoś się za nie modlił, wie jedynie Pan Bóg – powiedział bp Stanisław Salaterski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej podczas obchodów Dnia Świętości Życia diecezji tarnowskiej biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej apelował o modlitwę w intencji zatrzymania pandemii aborcji.

Podjęli zobowiązanie

W uroczystości wzięli udział wierni, którzy podjęli duchową adopcję dziecka poczętego. Kilkadziesiąt osób ze świecami w rękach wypowiedziało swe zobowiązania i modlitwę, którą będą, wraz z dziesiątkiem Różańca i podjętymi postanowieniami, codziennie zanosić w intencji dziecka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Stanisław Salaterski przekonywał, że duchową opieką należy objąć również rodziców, którzy wahają się, jak postąpić. – Ile dzieci urodziło się dzięki temu, że ktoś się za nie modlił, wie jedynie Pan Bóg, ale nie brakuje świadectw ludzi, którzy w ostatniej chwili zrezygnowali z aborcji, bo ktoś się za nich modlił – stwierdził hierarcha. – Nie brakuje sytuacji, gdy osoby, które w przeszłości dokonały aborcji, w duchu wynagrodzenia Panu Bogu podejmują co roku dzieło modlitwy, by nikt więcej poczętego życia nie abortował, nie mordował.

Biskup mówił o pandemii aborcji, którą trzeba zatrzymać. Przywołał opublikowane przez portal Worldometer dane, które wskazują, że w 2024 r. główną przyczyną śmierci na świecie była aborcja. Zginęło w ten sposób aż 73 mln osób!

Ikona nadziei

Reklama

Uroczystość zapoczątkowała również peregrynację relikwii bł. Rodziny Ulmów – patronów rodzin i obrony życia. To dzieło zainicjowane przez Fundację OPES139. Jej przedstawiciele podkreślają: – Jesteśmy przekonani, że rodzina z Markowej jest niezwykłą współczesną „ikoną nadziei” – symbolem, który na nowo może wskazać kierunki przywracania w naszych domach miłości i odbudowywania relacji, a w lokalnych społecznościach pokoju i wzajemnego braterstwa. Może też stać się fundamentem wzajemnej kultury spotkania w oparciu o poszanowanie prawa do życia każdego człowieka.

W swoich domach relikwie bł. Rodziny Ulmów przyjmują wspólnoty Domowego Kościoła, a wśród nich rodziny, które przeżyły dramat straty dziecka. W rejonie dębickim trwanie na modlitwie z Rodziną Ulmów rozpoczęli Maria i Andrzej Kulasowie. – Dla mnie czas peregrynacji to przede wszystkim czas zatrzymania się nad słowem Bożym, ale też nad tym, co to jest świętość. Rodzina Ulmów kojarzona jest głównie z oddaniem życia, i to niewątpliwie jest akt heroizmu. Ale dla mnie ta rodzina to codzienność, którą żyli. To dbałość o własny rozwój, o dobre wychowanie dzieci, wykształcenie ich oraz troska o lokalną społeczność. To spójność wiary i życia, a przecież po to jesteśmy w Domowym Kościele, żeby Światło przenikało nasze życie i żeby nasze życie stawało się Światłem – powiedziała Maria Kulas.

Doświadczenie straty

Jak zaznaczali małżonkowie, peregrynacja relikwii była też momentem uświadomienia sobie, że jest bardzo wiele małżeństw, które doświadczyły straty dziecka jeszcze przed jego narodzeniem: – Znamy mnóstwo takich małżeństw, sami także doświadczyliśmy takiej straty. Wiemy, że może to być bardzo trudne doświadczenie, polecaliśmy więc także te rodziny w modlitwie. Maria i Andrzej Kulasowie są małżeństwem od 27 lat i są rodzicami trzech synów. Od ok. 30 lat podejmują co roku duchową adopcję dziecka poczętego, bo jak przekonują, każde życie jest darem Boga.

W rejonie dębickim peregrynacja obejmie ponad sto rodzin. Są to głównie rodziny z Domowego Kościoła, ale także rodziny doświadczone utratą dziecka nienarodzonego.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ponad 7000 zł z Bochni do Kamerunu

W zbiórkę zaangażowali się parafianie i nie tylko

parafia św. Jana Nepomucena w Bochni

W zbiórkę zaangażowali się parafianie i nie tylko

Po wakacyjnej przerwie w sobotę 3 września przy kościele św. Jana Nepomucena w Bochni miała miejsce kolejna edycja akcji „Makulatura na misje”.

Więcej ...

Matka Boża Dobrej Rady

pl.wikipedia.org

Matka Bożej Dobrej Rady. To tytuł nadany Najświętszej Maryi Pannie w celu podkreślenia Jej roli jako pośredniczki i wychowawczyni wypraszającej u Boga oświecenie w trudnych sytuacjach. Jej wspomnienie w kalendarzu katolickim przypada 26 kwietnia.

Więcej ...

Franciszek i ludzie starsi: starość nie jest do wyrzucenia

2025-04-26 18:37

pixabay.com

Ostatnie orędzie Papieża Franciszka, Urbi et Orbi, odczytane w Niedzielę Wielkanocną na Placu Świętego Piotra to jego testament. Choć sam był słaby fizycznie, wybrzmiało mocno to, o co upominał się w ciągu całego 12-letniego pontyfikatu: prawa marginalizowanych i bezbronnych, w tym dzieci nienarodzonych, chorych i osób starszych. Te ostatnie mają nie tylko prawa, ale niezastąpioną rolę do odegrania zwłaszcza w dzisiejszym świecie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Obrzęd zamknięcia trumny z ciałem Papieża Franciszka

Obrzęd zamknięcia trumny z ciałem Papieża Franciszka

Poruszające chwile w bazylice watykańskiej: osobisty...

Kościół

Poruszające chwile w bazylice watykańskiej: osobisty...

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

Wiara

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...