Reklama

Niedziela plus

Poznań

Żywa Ewangelia

Niedziela Plus 6/2025, str. VII

Fundacja Miejsce Słowa

Praca nad filmem była wyjątkowym doświadczeniem. Na planie znalazło się ponad sto osób, które połączył wspólny cel – stworzenie czegoś, co nie tylko zaskakuje, ale przede wszystkim duchowo porusza – przekonuje Aleksandra Karniewicz z Fundacji Miejsce Słowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Miejscu Słowa w Poznaniu odbyła się premiera drugiego filmu VR – Uzdrowienie niewidomego. Po trzech latach od Ostatniej Wieczerzy uczestnicy pokazów mogą się przenieść do czasów biblijnych i uczestniczyć w niezwykłej scenie uzdrowienia pod Jerychem, opisanej w Ewangelii (Łk 18, 38-43). Miejsce Słowa ma zachęcaćć ludzi do czytania Pisma Świętego. Za pomocą nowoczesnej technologii chcemy pokazywać, że Ewangelia jest żywa.

Zatrzymać się nad Słowem

– Nowy film jest innowacyjny względem Ostatniej Wieczerzy, gdyż tym razem możemy doświadczać Ewangelii z dwóch różnych perspektyw. Zobaczymy Jezusa i Jego uczniów w drodze do Jerycha, kiedy spotykają niewidomego, który krzyczy: „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!”. Każdy z nas może zmierzyć się z tymi słowami i reakcją ludzi na krzyk potrzebującego, a także odczuć na sobie, jak mógł się czuć opisywany w tym fragmencie niewidomy. Jest to przejmująca scena, która pozwala lepiej zrozumieć działanie Boga w życiu człowieka i ma skłonić każdego z nas do refleksji – mówi Aleksandra Karniewicz z Fundacji Miejsce Słowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przed obejrzeniem filmu w Miejscu Słowa zapraszamy do przeczytania fragmentu z Ewangelii na drewnianych tablicach. Chcemy, aby każda osoba, zanim obejrzy film, chwilę zatrzymała się nad tym słowem, miała czas na własne refleksje i chwilę wyciszenia. Po kilku minutach medytacji zapraszamy uczestników do drugiego pomieszczenia, gdzie mogą doświadczyć tego, co przed chwilą przeczytali.

Odtworzone realia

– Tłem dla tej produkcji stały się kamieniołomy w Piechcinie. Po długich poszukiwaniach odkryliśmy miejsce w Polsce, które idealnie oddaje klimat pustynnego Jerycha. Przygotowanie sceny wymagało konsultacji z biblistami, aby wiernie odtworzyć biblijne realia. Scenografia obejmowała specjalne zaprojektowanie i zbudowanie konstrukcji przypominających zabudowania na drodze do Jerycha. Każdy szczegół został tak dopracowany, by przenieść widzów w czasie o 2 tys. lat – relacjonuje Aleksandra Karniewicz.

Aby wiernie oddać realia pielgrzymów podróżujących do Jerozolimy 2 tys. lat temu, odszyliśmy dla aktorów i statystów stroje, jakie nosiła ludość w tamtych czasach podczas dużych wędrówek a zatem tuniki, płaszcze, chusty i sandały. Chcieliśmy, aby pielgrzymi wyglądali na zmęczonych trudami długiej podróży, co wymagało szczególnej uwagi przy podkreślaniu detali, takich jak zmęczone oczy, zakurzone ubrania czy opalone twarze. Dbaliśmy również o to, by rysy i cechy postaci odzwierciedlały typowo wschodni wygląd, charakterystyczny dla ludzi żyjących w tamtym regionie i tamtych czasach. Dzięki temu udało się stworzyć autentyczną atmosferę, która wiernie oddaje historyczny kontekst wydarzeń.

Na planie filmu nie mogło zabraknąć zwierząt, które stanowiły nieodłączną część życia pielgrzymów w czasach Jezusa. Pojawiły się więc kozy, owce i osły, które nie tylko dodały autentyczności, ale także przypomniały o praktycznych aspektach podróżowania do Jerozolimy.

Pokazy filmu odbywają się od środy do soboty w godz. 13-19 w Miejscu Słowa przy pl. Wielkopolskim 10/11. Istnieje również możliwość organizacji pokazów mobilnych. Szczegóły: pokazy@miejsceslowa.pl .

Materiał Fundacji Miejsce Słowa

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-02-04 13:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poznań: bp Damian Bryl przyjął sakrę biskupią

www.youtube.com

Więcej ...

Polskie władze zdecydowały. Nie będzie rosyjskiego konsulatu w Krakowie. To pokłosie podpalenia w Warszawie

2025-05-12 09:36
Rosyjski konsulat w Krakowie

Adobe Stock

Rosyjski konsulat w Krakowie

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował w poniedziałek, że zdecydował o wycofaniu zgody na działanie konsulatu Federacji Rosyjskiej w Krakowie. Decyzja związana jest z dowodami na udział rosyjskich służb specjalnych w podpaleniu centrum handlowego przy Marywilskiej,

Więcej ...

Watykan: 13 maja Msza św. w rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II

2025-05-12 15:41

Vatican Media

W 44. rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II - 13 maja o godz. 18.00 - sprawowana będzie Msza święta w Bazylice Watykańskiej przy ołtarzu katedry św. Piotra. Wstęp wolny dla wszystkich - poinformował kard. Stanisław Dziwisz, były sekretarz Papieża Polaka.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Święci i błogosławieni

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Opublikowano kalendarz papieskich celebracji w maju

Leon XIV

Opublikowano kalendarz papieskich celebracji w maju

Leon XIV potwierdza: przygotowujemy podróż do Turcji

Leon XIV

Leon XIV potwierdza: przygotowujemy podróż do Turcji

Nic nie powstrzyma Jezusa przed uratowaniem tych, którzy...

Wiara

Nic nie powstrzyma Jezusa przed uratowaniem tych, którzy...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża