Reklama

Głos z Torunia

Bóg kocha młodzież

Diecezjalne Dni Młodzieży pomagają odkrywać wspólnotę i nadzieję

Krystian Lachor

Diecezjalne Dni Młodzieży pomagają odkrywać wspólnotę i nadzieję

O tym, co w roku jubileuszowym czeka młodych z diecezji, o smakowaniu miłosierdzia i doświadczaniu Boga w konkrecie życia, z ks. Dawidem Wasilewskim rozmawia ks. Przemysław Witkowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Przemysław Witkowski: Jakie szczególne wydarzenia i inicjatywy czekają na młodych w diecezji z okazji jubileuszu?

Ks. Dawid Wasilewski: W młodzieżowym stylu, czyli z zaskoczenia zainicjowaliśmy Rok Jubileuszowy na miesiąc przed jego oficjalnym rozpoczęciem. Światowy Dzień Młodzieży przeżywany na etapie diecezjalnym (23 listopada 2024 r.) był świetną okazją do promocji jubileuszu i inicjatyw z nim związanych.

Jedną z nich będą młodzieżowe rekolekcje, które poprowadzi ks. Witold Ziętarski. To zimowa propozycja dla każdego, kto chciałbym odkryć, że jest drogocenną perłą, że jest „sigmą” i nosicielem nadziei, który kocha marzenia. Rekolekcje odbędą się w Bursie Caritas w Brodnicy na przełomie lutego i marca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejną propozycją będzie ewangelizacja uliczna przygotowana przez młodzież. To wydarzenie otwarte, przygotowane, choć w pewnej mierze spontaniczne, bo będzie przeżywane z tymi, którzy akurat będą spędzać czas na toruńskiej Starówce. Planujemy je w maju i połączymy z koncertami, pantomimą ukazującą motyw drogi i świadectwem, które może być impulsem do odkrywania w sobie nadziei oraz do tego, by żyć tak, aby już teraz przez wybory i decyzje kształtować przyszłość i wybierać dobrze.

Reklama

Bezpośrednim wydarzeniem, które świetnie wkomponowuje się w jubileusz przeżywany w Rzymie, będą Diecezjalne Dni Młodzieży w Hartowcu (17-20 lipca), a zatem na tydzień przed wyjazdem do Włoch. Młodym naszej diecezji proponujemy „przedskoczka” – wakacyjne rekolekcje ewangelizacyjne prowadzone w jubileuszowym klimacie pielgrzymowania i nadziei. Dla młodych, którzy skorzystają z propozycji wyjazdu na jubileusz do Rzymu, będzie to również czas wspólnej integracji i duchowo-emocjolanej rozgrzewki. W naszej diecezji koordynatorem ŚDM jest ks. Paweł Śliwiński.

Co jest celem tych wszystkich spotkań? Miłość, która weryfikuje się przez obecność. Bliskość, która rozbija poczucie osamotnienia i głoszenie Dobrej Wiadomości, Ewangelii, która sama w sobie jest nadzieją, i jest nadziejotwórcza. Przepowiadanie sensu wszelkimi możliwymi sposobami, na miarę możliwości i przyswajalności. Przejście od kontaktu poprzez spotkanie do relacji z Bogiem, samym sobą i innymi.

W jaki sposób Kościół angażuje młodzież w obchody jubileuszu? Czy istnieją programy lub projekty, które młodzi mogą realizować?

Pytanie o zaangażowanie Kościoła jest pytaniem szerokim – o Kościół na świecie, w Polsce, diecezji, parafii i małej wspólnocie. W naszej diecezji korzystamy z wypracowanej już formuły Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży „Kotwica”. Nie jest to odrębna wspólnota, ruch czy stowarzyszenie. To kwartalne spotkania dla wszystkich liderów, kapłanów i odpowiedzialnych za wspólnoty młodzieżowe w diecezji, którzy wspólnie inicjują wydarzenia, organizują je i włączają się bezpośrednio w ich przygotowanie. To strategia typu młodzi do młodych. Żeby nie przestrzelić z pomysłem, ufamy młodym, słuchamy ich i uczymy się od nich. To projekt na wskroś praktyczny, a naszym programem jest organizacja i promocja cyklicznych wydarzeń, oferowanych młodzieży w ciągu całego roku. Obecnie ogniskujemy się wokół jubileuszu.

Reklama

Jakie propozycje mają młodzi ludzie, którzy mieszkają daleko od Torunia? Jak mogą uczestniczyć w wydarzeniach jubileuszowych?

Wspólnoty młodzieżowe działające np. w Grudziądzu, Nowym Mieście Lubawskim, Działdowie czy Brodnicy tworzą wydarzenia jubileuszowe we własnych środowiskach parafialnych i lokalnych – koncerty, czuwania modlitewne, konferencje i systematyczne spotkania formacyjne nawiązujące do jubileuszu.

W jaki sposób Kościół wspiera duchowy rozwój młodzieży w tym szczególnym roku? Czy planowane są rekolekcje lub inne formy duchowego towarzyszenia?

W naszej diecezji młodzi przeżyją rekolekcje w lutym i lipcu. W Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu podczas zajęć proponuję młodym cykl spotkań biblijno-teologicznych, na których poznajemy etymologię, genezę, historię i znaczenie jubileuszu generalnie, przeżywanego w kulturze starożytnego Izraela oraz Kościoła. Spotkania o podobnym charakterze zaproponowałem wspólnocie akademickiej i post-akademickiej.

Jakie znaczenie ma jubileusz dla młodych ludzi w kontekście ich relacji z Kościołem i wspólnotą? Jakie przesłanie chciałby Ksiądz przekazać młodzieży w tym czasie?

Jubileusz może być trampoliną do posmakowania miłosierdzia, do pójścia głębiej, szerzej i dalej. To okazja nie tylko do refleksji intelektualnej, poszerzenia wiedzy i zdobycia informacji, ale możliwość praktycznego weryfikowania, w konkretnej historii życia, pełnego czułości dotyku Boga, który przychodzi z Miłością, który przez jubileusz pragnie uczynić z naszego życia święto, nadać mu smak, charakter i właściwy kierunek. To okazja do wyjścia, do wewnętrznej pielgrzymki od „ja” do „ty”. W taki sposób rodzi się „my”.

Przesłanie jest proste: Bóg jest Miłością, jest wiecznie młody i kocha młodzież. Pozwólmy kochać się tej Miłości.

Ks. Dawid Wasilewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, duszpasterz wspólnoty akademickiej „Źródło”, katecheta w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu.

Podziel się:

Oceń:

2025-01-21 14:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka rowerowa w drodze do Matki

Archiwum parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie

10 sierpnia na pielgrzymi szlak wyruszyła grupa rowerowa z parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie. W jej skład wchodzi 8 osób. Najstarszy pielgrzym - p. Jadwiga - ma 71 lat.

Więcej ...

Świdnica. Młodzieżowa Rada przy biskupie rozpoczęła działalność

2025-04-07 21:45
Bp Marek Mendyk z Młodzieżową Radą Diecezjalną

Archiwum prywatne

Bp Marek Mendyk z Młodzieżową Radą Diecezjalną

W stolicy diecezji zainaugurowano działalność Młodzieżowej Rady Diecezjalnej. To nowy krok – długo wyczekiwany i bardzo potrzebny – w stronę ożywienia duszpasterstwa młodych. Tym razem z inicjatywy samych młodych, a z błogosławieństwem biskupa Marka Mendyka.

Więcej ...

Warszawa: Inauguracja komitetu inicjatywy ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”

2025-04-08 16:38

Mat.prasowy

Przed budynkiem Sejmu podczas konferencji prasowej oficjalnie zainaugurowano dziś działalność komitetu inicjatywy ustawodawczej dotyczącej projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy - Prawo oświatowe. Projekt ten zakłada obowiązkowy wybór pomiędzy lekcjami religii a etyki w szkołach. Inicjatywa została zainicjowana przez Stowarzyszenie Katechetów Świeckich, którego celem jest troska o wychowanie młodego pokolenia w duchu dialogu, refleksji nad wartościami i świadomego kształtowania światopoglądu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Wiara

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Jak wygląda moja codzienna modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja codzienna modlitwa?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?