Reklama

Niedziela plus

Poznań

Kim są pielgrzymi nadziei?

Niedziela Plus 2/2025, str. VIII

Jan Jeliński

W ostatnią niedzielę roku w bazylice archikatedralnej abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, odprawił uroczystą Mszę św. z okazji otwarcia Roku Jubileuszowego 2025.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła to jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra, położona na Ostrowie Tumskim. W 968 r. ustanowiono bowiem diecezję poznańską – pierwsze biskupstwo, siedzibę pierwszego misyjnego biskupa Polski, Jordana. Katedra jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu św. Mieszka I. Bazylika wchodzi w skład zabytków i atrakcji trasy turystycznej Traktu Królewsko-Cesarskiego. Od 2017 r. jest również wielkopostnym kościołem stacyjnym.

Reklama

W Niedzielę Świętej Rodziny 29 grudnia ub.r. miała miejsce uroczysta inauguracja w diecezji Roku Jubileuszowego 2025 pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”. Uroczystości rozpoczęły się w kościele Najświętszej Maryi Panny in Summo, gdzie odczytano Ewangelię oraz bullę papieską ogłaszającą Jubileusz Zwyczajny Roku 2025, a także odmówiono modlitwę jubileuszową, która stała się symbolicznym aktem otwarcia nowego etapu w życiu duchowym wiernych. Następnie procesja przeszła do katedry, w której została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Gądeckiego. Podczas Eucharystii zostały poświęcone jubileuszowe świece. W świątyni zgromadzili się biskupi, dziekani czterdziestu trzech dekanatów archidiecezji i rektorzy dziewietnastu kościołów jubileuszowych, a także kapłani diecezjalni i zakonni, osoby konsekrowane oraz wierni świeccy, delegaci z każdej parafii archidiecezji poznańskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Katedra poznańska specjalnym dekretem abp. Gądeckiego została ogłoszona kościołem jubileuszowym. Przez cały rok 2025 każdy, kto podejmie pielgrzymkę do katedry z pragnieniem nawrócenia i pojednania się z Bogiem i z ludźmi, będzie mógł otrzymać łaskę odpustu zupełnego.

Lata jubileuszowe rozpoczęły się decyzją papieża Bonifacego VIII w 1300 r. w Rzymie. Początkowo miały być obchodzone co 100 lat. Decyzją papieża Klemensa VI kolejny jubileusz był jednak obchodzony już w 1350 r. Papież Urban VI w 1389 r. skrócił czas dzielący lata święte do 33 lat – na wzór okresu życia ziemskiego Jezusa Chrystusa. Papież Bonifacy IX, przez wzgląd na schizmę zachodnią, zezwolił na otrzymywanie odpustów jubileuszowych poza Rzymem. Ostatecznie od rządów papieża Pawła II w 1470 r. zapadała decyzja, aby każdorazowy Rok Jubileuszowy był obchodzony co 25 lat – i tak pozostało do dziś, nie wliczając w to nadzwyczajnych jubileuszy. Jubileusz Zwyczajny Roku 2025 rozpoczął się w Rzymie 24 grudnia 2024 r. o godz. 16.30 otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra przez papieża Franciszka.

Oprac. za: katedra.archpoznan.pl

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-01-07 11:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W przyszłym tygodniu Jubileusz Nastolatków: zgłosiło się już 80 tys. osób

Vatican Media

Już za tydzień Jubileusz Nastolatków. To jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń Roku Świętego. Swój udział potwierdziło ponad 80 tys. młodych osób z całego świata, wciąż jednak napływają nowe zgłoszenia. Kulminacyjnym punktem jubileuszu będzie kanonizacja Carla Acutisa.

Więcej ...

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność
i uczciwość małżeńską

Muzeum Rodziny Ulmów

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską

Z inicjatywy Rycerzy Kolumba 13 lipca obchodzony jest Dzień Męża i Żony na pamiątkę ślubu świętych Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Tereski, który odbył się właśnie tego dnia. A czego uczą mężów i żony inni małżonkowie – Wiktoria i Józef Ulmowie? Oni wzięli ślub 7 lipca 1935 r., a 10 września br. wraz siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostaną wyniesieni na ołtarze.

Więcej ...

Leon XIV: stańmy się znakami Bożej miłości i współczucia w świecie

2025-07-13 10:52

Vatican Media

„Jeśli w głębi naszego życia odkryjemy, że Chrystus, jako miłosierny Samarytanin, nas miłuje i troszczy się o nas, to również my jesteśmy poruszeni do tego, aby miłować w ten sam sposób i staniemy się pełni współczucia jak On. Uzdrowieni i umiłowani przez Chrystusa, staniemy się również znakami Jego miłości i współczucia w świecie” - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej w parafii św. Tomasza z Villanueva w Castel Gandolfo.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Kościół

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Bp Mering na Jasnej Górze: granice naszego kraju...

Kościół

Bp Mering na Jasnej Górze: granice naszego kraju...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski