Reklama

Turystyka

Podążając za św. Józefem

Fanghong, CC BY-SA 3.0

Opiekun Świętej Rodziny. To patron chrześcijańskich małżeństw, rodzin oraz ludzi pracy i dobrej śmierci, a nawet miast, regionów i krajów. Na całym świecie działają ośrodki józefologiczne, zajmujące się kultem św. Józefa. Są siostry św. Józefa, popularnie nazywane józefitkami, szczególne miejsce ma on również w zakonach karmelitańskich. Są dokumenty papieskie i czasopisma jemu poświęcone. Nic więc dziwnego, że i parafie, i sanktuaria oddają się pod jego potężną opiekę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dom w Nazarecie

Kościół św. Józefa usytuowany jest tuż za bazyliką Zwiastowania. Według badaczy, w tym miejscu znajdowały się albo dom Świętej Rodziny, a więc miejsce, gdzie Jezus dorastał, albo warsztat ciesielski św. Józefa, do którego być może przylegał rodzinny dom.

Neoromańska świątynia została zbudowana przez franciszkanów w 1914 r. w miejscu XII-wiecznego kościoła. Jej wystrój nawiązuje do Oblubieńca Maryi – obrazy, freski, witraże i rzeźby przedstawiają jego życie u boku Jezusa i Maryi; choćby: zaślubiny z Maryją, sen św. Józefa, w którym anioł każe mu uciekać do Egiptu, czy postać świętego w zaawansowanym wieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W kościele jest grota z pozostałościami kościoła krzyżowców. W podziemiach jest też niewielki ołtarz z krucyfiksem. W krypcie pod kościołem znajdują się cysterna na wodę i zbiorniki na ziarno, co jest dowodem na to, że istniał tu zwyczajny dom mieszkalny. Jest tu również polski akcent – tablica z 1944 r. ufundowana przez Szkołę Młodszych Ochotniczek Pomocniczej Służby Kobiet, stworzoną przez dziewczęta mieszkające przy franciszkańskim klasztorze, wcześniej wyprowadzone przez armię Andersa z ZSRR. Druga – z 2019 r. – to obraz Świętej Rodziny z kaliskiego sanktuarium św. Józefa.

Nazaret w Kaliszu

Narodowe sanktuarium św. Józefa w Kaliszu nazywane jest polskim Nazaretem. To największe w Europie i drugie na świecie (po Montrealu) sanktuarium poświęcone Opiekunowi Świętej Rodziny. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w którym się ono mieści, przyciąga każdego roku tysiące wiernych. Święty Józef zasłynął tu za sprawą XVII-wiecznego cudownego wizerunku Świętej Rodziny, nazywanego też obrazem św. Józefa Kaliskiego. Obraz ufundowany został przez mieszkańca wsi Szulec, o nazwisku Stobienia, jako wotum za cudowne uzdrowienie z paraliżu. Od tego momentu św. Józef nie przestaje wypraszać cudów i łask tym, którzy się tu do niego uciekają. Najbardziej znanym przykładem wstawiennictwa św. Józefa jest cudowne wyzwolenie księży więźniów z obozu w Dachau (29 kwietnia 1945 r.). Z wdzięczności ufundowali oni w podziemiach kościoła kaplicę i zorganizowali ekspozycję pamiątek obozowych.

Reklama

Obecna gotycka świątynia – na miejscu kościoła z przełomu XIII i XIV wieku – pochodzi z XVIII stulecia, ma barokowy i rokokowy wystrój. Kryje w sobie historyczne bogactwa – to m.in. patena Mieszka III Starego, wykonana przed 1200 r., ufundowana przez księcia dla klasztoru Cystersów w Lądzie, czy kielich ufundowany w 1363 r. przez króla Kazimierza Wielkiego.

Oratorium na Mont Royal

To największe sanktuarium ku czci św. Józefa na świecie. Położone jest na zboczu wzgórza Mont Royal w Montrealu i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie miasta.

Początki sanktuarium ku czci patrona Kanady wiążą się z postacią brata André Bessette z Kongregacji Świętego Krzyża, który był postrzegany jako ten, który uzdrawia za wstawiennictwem św. Józefa. W 1904 r. zbudował on pierwszą drewnianą kapliczkę, dziś w jej miejscu wznosi się najwyższy kościół Kanady (jego kopuła sięga 97 m), który przyciąga rocznie 2 mln osób różnych wyznań.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-03-12 13:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katedrami po świecie

Więcej ...

Fatima: sanktuarium udostępniło możliwość rezerwacji noclegu przez internet

2024-05-02 15:55
Przed Bazyliką w Fatimie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ogłosiły uruchomienie witryny internetowej booking.fatima.pt, za pośrednictwem której można zarezerwować nocleg w placówkach hotelowych prowadzonych w tym miejscu kultu maryjnego. Pielgrzymi mogą za pośrednictwem portalu dowiedzieć się również o historii tych miejsc, służących zarówno jako nocleg oraz miejsce rekolekcji.

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady