Reklama

Niedziela Małopolska

Ekumenizm żyje!

Anna Sieprawska jest członkiem Rady Dialogu Ekumenicznego i  międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej.

Łukasz Rzepka

Anna Sieprawska jest członkiem Rady Dialogu Ekumenicznego i międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej.

Po pierwsze, wszyscy jesteśmy ludźmi, ukochanym stworzeniem Bożym – przekonuje Anna Sieprawska.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: Po raz kolejny w dniach od 18 do 25 stycznia będziemy się modlić o jedność chrześcijan. Czy ta jedność jest możliwa?

Anna Sieprawska: My jesteśmy jedno, tylko niekoniecznie to do nas dociera (uśmiech). Ta jedność już istnieje, natomiast my nie zawsze potrafimy ją odkryć, zauważyć. A na dodatek jeszcze wznosimy rozmaite mury. Myślę, że w środowisku osób doceniających ekumenię, to jest właśnie największa radość, że stanowiąc jedność, odkrywamy różnorodność, która nas wzbogaca – każdy z nas otrzymał od Boga inne talenty i m.in. dlatego jest tak cenny, niepowtarzalny.

Tegorocznemu Tygodniowi Modlitw o Jedność Chrześcijan towarzyszy temat: „Będziesz miłował Pana, Boga swego... a swego bliźniego jak siebie samego” (Łk 10, 27). Dlaczego to przykazanie powinniśmy wciąż przypominać?

Musimy do tego wracać, bo ciągle mamy z tym problem. Zresztą, za czasów Pana Jezusa to też był problem. Stąd rozmowa o miłosierdziu i przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Ten nakaz, obowiązujący od wieków, to największe z przykazań. I dotyczy nie tylko relacji ekumenicznych, ale w ogóle międzyludzkich. Po pierwsze, wszyscy jesteśmy ludźmi, ukochanym stworzeniem Bożym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

A modlitwy o jedność chrześcijan są wysłuchiwane?

I to bardzo. Te nasze starania, współpraca z rzymskimi katolikami, z przyjaciółmi z innych Kościołów, przynoszą efekty, których by człowiek nie wymyślił. Dołączają do nas ludzie, o których nawet byśmy nie marzyli. Co istotne, przybywa młodych. Czasem myślę, że oni dosłownie spadają z nieba.

Czy w Krakowie jest wiele miejsc i nabożeństw ekumenicznych?

W porównaniu z liczbą wiernych Kościoła katolickiego w Krakowie są malutkie wspólnoty innych Kościołów. I to my, jako Kościół większościowy, jesteśmy odpowiedzialni za stan relacji ekumenicznych. A ekumenizm żyje! Nawet pandemia nam nie przeszkodziła: ponieważ nie mogliśmy się spotykać, wspaniali ludzie znaleźli sposób, aby w tamtym czasie na kolejne dni Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotować modlitwy, rozważania w formie filmików, które były umieszczane na YouTube. I każdy zainteresowany mógł z nich skorzystać. W tej chwili wróciliśmy do dawnego sposobu organizowania wydarzeń. Kolejne dni tego tygodnia są zagospodarowane przez poszczególne Kościoły. W niedzielę, która przypada w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, my, rzymscy katolicy organizujemy nabożeństwo centralne.

Reklama

Dlaczego warto dołączyć do osób modlących się o jedność chrześcijan?

Relacje międzyludzkie są bardzo kruche, czego przecież doświadczamy w życiu, więc zawsze warto się w tej intencji modlić. A te spotkania nas wzbogacają, sprawiają uczestnikom dużo radości. Ekumenizm polega na wymianie darów Ducha Świętego. Pięknie jest się nimi dzielić. Od sióstr i braci protestantów możemy się uczyć np. szacunku dla Biblii, z kolei duchowość prawosławna kieruje nas w inne rejony. Mam nadzieję, że protestanci i prawosławni także odnajdują dary duchowe w Kościele katolickim. Jak wiadomo, Duch Święty wieje tam, gdzie chce i jak chce. Warto doświadczyć Jego mocy także w czasie tych spotkań!

Anna Sieprawska jest członkiem Rady Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej. Filolog, tłumacz języka francuskiego i hiszpańskiego, związana z krakowskim Klubem Inteligencji Katolickiej i stowarzyszeniem Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”.

Na stronach: www.radadialogu.diecezja.pl, www.facebook.com/RadaDialogu można poznać program zbliżającego się Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i poszerzyć wiedzę na temat ekumenizmu.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-09 11:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rusza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Mazur/episkopat.pl

Pod hasłem "Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas" (por. 2 Kor 5,14-20) zaczerpniętym z 2 Listu do Koryntian 5,14-20 od 18 do 25 stycznia obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Więcej ...

Gwiazdo Jackowa z Przemyśla, módl się za nami...

2024-05-06 20:50

Adobe Stock

Przy południowo – wschodniej granicy Polski, nad rzeką San leży pięknie położone miasto licznych kościołów – Przemyśl. Posiada ono dwa sanktuaria maryjne, w jednym z nich dzisiaj się zatrzymamy. Czas dzisiejszego rozważania spędzimy w bazylice katedralnej, gdzie znajduje się cudowna figura Matki Bożej Jackowej – Pani Przemyskiej.

Więcej ...

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim człowiekiem - tematy rozprawki

2024-05-07 13:29

PAP/Lech Muszyński

"Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" lub "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" - takie tematy rozprawki do wyboru były - według maturzystów - na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?