Reklama

Jan Paweł II

Nasi czytelnicy o św. Janie Pawle II

Episkopat Flickr

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Moje „spotkania” ze św. Janem Pawłem II

W wieku XX, a Roku Pańskim 1962 weszliśmy z kolegą do księgarni Veritas przy ul. Ludźmierskiej w Nowym Targu. Zwykle tam zaglądaliśmy, by zerknąć na nowe pozycje, chociaż kupowaliśmy bardzo skromnie. Tym razem sprzedawczyni, widząc nasze zainteresowania, zaproponowała nam zakup wyjątkowej pozycji bp. Karola Wojtyły Miłość i odpowiedzialność. Wspólnymi siłami zakupiliśmy tę książkę i w ten sposób zacząłem „spotkanie” z myślą późniejszego papieża Jana Pawła II. Biskupa Karola Wojtyłę zobaczyłem pierwszy raz w 1967 r. na pogrzebie bp. Michała Klepacza w katedrze łódzkiej, gdzie ceremoniarz tej uroczystości wspomniał o obecności kard. Stefana Wyszyńskiego i bp. Karola Wojtyły. Pierwszej homilii, już kardynała, Karola Wojtyły wysłuchałem w następnym roku podczas Mszy św. w kościele św. Teresy w Łodzi na zakończenie pierwszego Sacro-songu, któremu patronował właśnie kard. Wojtyła.

I przyszedł 16 października 1978 r. – dzień radości i dumy narodowej. Mimo komunistycznej otoczki chcieliśmy być, przynajmniej duchowo, przy Janie Pawle II, zgodnie z jego prośbą. W marzeniach widzieliśmy siebie w Rzymie na placu św. Piotra, by zobaczyć Ojca Świętego osobiście i się z nim pomodlić. Te marzenia stawały się coraz bardziej realne, gdy ks. Antoni Poniński podjął się zorganizowania pielgrzymki dla słuchaczy (i ich rodzin) Studium Życia Rodzinnego. Już w lipcu następnego roku znaleźliśmy się w Rzymie (niestety, bez ks. Antoniego, któremu władze odmówiły paszportu), z możliwością uczestnictwa w audiencji generalnej. Podczas tej pielgrzymki niespodziewanie otrzymaliśmy zaproszenie uczestnictwa w oglądaniu spektaklu teatralnego Pokutnik z Osjaku Romana Brandstaettera razem z papieżem. Potem przyszły pielgrzymki papieskie do Gniezna, Warszawy, Włocławka i zawsze czułem, że spotykam wyjątkową, wybraną przez Boga osobę. Była to okazja do pogłębienia refleksji nad moim życiem religijnym i społecznym. Zdawałem sobie sprawę, jak wielki wpływ Jan Paweł II wywiera na mnie i innych ludzi. Nie sądziłem jednak, że wzbudza takie zainteresowanie wśród innych wspólnot chrześcijańskich. Przekonałem się o tym podczas wyjazdu do ZSRR, zwłaszcza wtedy, gdy znalazłem się w siedzibie katolikosa w Erewaniu. Tam w czasie rozmowy z jednym z księży z Instytutu Teologicznego dowiedziałem się o wrogich działaniach bolszewików w stosunku do Apostolskiego Kościoła Ormian, ale też o nadziejach, które wzbudza pontyfikat Jana Pawła II. Podczas pobytu w Eczmiadzynie w najstarszej katedrze chrześcijańskiej świata chciałem przekazać książkę o Janie Pawle II i wtedy zostałem zaproszony do kancelarii. Podczas krótkiej rozmowy ksiądz uchylił drzwi pomieszczenia, wskazał na jedną ze ścian z regałem i dodał: tam widzi pan dzieła Jana Pawła II i o Janie Pawle II w różnych językach; my wiemy, że to jest wielki papież.

Dla mnie ciągle ważne są nauki obejmujące społeczne nauczanie Kościoła. Rola Jana Pawła II i jego oddziaływanie na ruchy wyzwoleńcze w Europie Środkowo-Wschodniej były nie do przecenienia. Najistotniejsze jednak było dla mnie realizowanie przez Jana Pawła II przykazania miłości Boga i bliźniego. Uwidoczniło się to najbardziej podczas spotkania papieża z Alim Agcą. Tak postępuje tylko człowiek święty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-08-08 12:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Wiedniu uczczono św. Jana Pawła II

Joanna Łukaszuk-Ritter

Uroczystości w katedrze z biskupem Schwarzem. W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, 22 października, w całym świecie oprawiane są liczne nabożeństwa. Data ta upamiętnia rozpoczęcie pontyfikatu papieża Polaka w 1978 r., kiedy to w jego homilii padły niezapomniane słowa „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”. Słowa, które do dziś nie straciły nic na aktualności.

Więcej ...

"Boża Sprawiedliwość" - wystawa nowych ikon w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

2025-02-05 12:03
Wystawa

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Wystawa "Boża Sprawiedliwość"

"Boża Sprawiedliwość" - poplenerowa wystawa ikon autorstwa uczestników XVI Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów, które odbyły się we wrześniu 2024 r. w Sławsku na Ukrainie, będzie czynna od 8 lutego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Więcej ...

"Gazeta Wyborcza" ogłasza: Coraz bliżej zakazu spowiadania dzieci. Czy na pewno?

2025-02-06 09:05

Karol Porwich/Niedziela

"Coraz bliżej zakazu spowiadania dzieci" pisze w swoim newsletterze "Gazeta Wyborcza", odnosząc się do informacji, że w tym miesiącu sejmowa komisja ds. petycji ma rozpatrzeć petycję, której autorzy postulują wprowadzenie zakazu możliwości spowiadania osób niepełnoletnich - informuje Fundacja Grupa Proelio.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Kościół

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Św. Agata, dziewica i męczennica

Św. Agata, dziewica i męczennica

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy