Reklama

Turystyka

Bezpieczna żegluga

Urlop spędzony na pokładzie żaglówki staje się dla wielu Polaków ulubioną formą rekreacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za stale rosnącą popularnością tej formy spędzania wolnego czasu przemawia możliwość cieszenia się urokami przyrody w większej grupie. Na żagle udajemy się zazwyczaj razem z rodziną czy przyjaciółmi, tym samym czas spędzony na jachcie staje się dobrą okazją do zacieśnienia relacji z najbliższymi. Mile spędzone chwile nie mogą jednak uśpić naszej czujności – woda jest kapryśnym żywiołem, dlatego powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wiedza o tym, jak minimalizować ryzyko w czasie żeglugi, przyda nam się szczególnie w wakacje, gdy trwa sezon żeglarski.

Nie tylko sport

Żagle powoli stają się naszym sportem narodowym. Kolejni sportowcy – zarówno ci zawodowi, jak i amatorzy – przywożą medale z różnego rodzaju zawodów, nie tylko krajowych. Swój udział w tych sukcesach ma największa grupa energetyczna w Polsce – PGE. Spółka wspiera rodzime żeglarstwo, jest także największym sponsorem polskiej kadry narodowej. Zwycięstwa naszych sportowców przekładają się na popularyzację tej formy rekreacji. Z każdym rokiem na szlakach wodnych pojawia się coraz więcej żeglarzy, co zachęca samorządy i organizacje branżowe do inwestycji w żeglarską infrastrukturę. Powstają nowe pomosty, przystanie oraz porty żeglarskie, a te istniejące ulegają modernizacji. Zmienia się również oblicze żeglarskich szlaków, coraz częściej są one właściwie oznakowane, co podnosi bezpieczeństwo na wodzie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ułatwienia dla żeglarzy

PGE od lat dba o to, aby uczestnicy żeglarskich wypraw cało wracali na ląd, i w tym celu podejmuje wiele działań zmierzających do podniesienia bezpieczeństwa na żeglarskich szlakach, szczególnie w miejscach, w których krzyżują się one z siecią elektroenergetyczną. Lokalizacje te są specjalnie oznaczone, m.in. znakami pokrytymi folią odblaskową, co minimalizuje ryzyko zahaczenia masztem jachtowym o linię energetyczną, również w czasie nocnych rejsów; na przewodach linii energetycznych nad kanałami zawieszane są kule ostrzegawcze, co poprawia ich widoczność, a jest to pomocne zarówno dla żeglarzy, jak i dla ptaków.

Mapy bezpieczeństwa

Najpopularniejszym miejscem dla żeglarzy są Mazury – urokliwa Kraina Tysiąca Jezior. Miłośnicy żagli równie chętnie przemierzają Kanał Augustowski. Tam, gdzie intensywność ruchu jest duża, nietrudno o nieszczęśliwy wypadek, dlatego PGE wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim opracowały mapy bezpiecznych szlaków żeglarskich Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i Kanału Augustowskiego z oznaczeniem miejsc, w których krzyżują się szlaki żeglowne z liniami energetycznymi. – W ten sposób chcemy zadbać o bezpieczeństwo załóg jachtów w czasie żeglugi i minimalizować ryzyko zahaczenia masztem jachtowym o linię energetyczną – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Jest to ważne działanie, które podnosi bezpieczeństwo i komfort w czasie wypoczynku na pokładzie jachtu. Mapa jest dostępna na stronie internetowej PZŻ, rozdawana jest także w marinach na Suwalszczyźnie i Pojezierzu Mazurskim. – Wierzę, że wspólnymi siłami możemy sprawić, iż szlaki żeglarskie w Polsce będą coraz bezpieczniejsze, a tym samym coraz bardziej atrakcyjne nie tylko dla rodzimych żeglarzy, ale też dla osób z innych zakątków świata – podkreśla Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2022-06-21 13:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Loga i hasła papieskiej podróży do Tajlandii i Japonii

Odpowiadając na zaproszenie rządów oraz miejscowych episkopatów w dniach od 19 do 26 listopada bieżącego roku papież uda się w podróż apostolską do Tajlandii i Japonii. Informację tę podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Franciszek będzie drugim Następcą św. Piotra, po Janie Pawle II, który odwiedzi te dwa azjatyckie kraje.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...