Reklama

Watykan

Stolica Apostolska o sztucznej inteligencji: szanować godność człowieka

2025-07-10 17:22

Vatican Media

Stolica Apostolska zaapelowała o skoordynowane, globalne zarządzanie sztuczną inteligencją, oparte na poszanowaniu godności człowieka i jego podstawowych wolności. W liście do uczestników szczytu AI for Good Summit 2025 w Genewie Papież Leon XIV ostrzegł przed redukowaniem człowieka w erze rewolucji cyfrowej i podkreślił niezastępowalną rolę ludzkiego rozeznania moralnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W imieniu Papieża Leona XIV Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin skierował przesłanie do uczestników globalnego szczytu poświęconego sztucznej inteligencji, organizowanego przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) wraz z innymi agencjami ONZ oraz rządem Szwajcarii.

Kardynał Parolin docenił „pracę i nieustanne wysiłki” organizacji na rzecz globalnej współpracy zapewniającej korzyści z technologii komunikacyjnych ludziom na całym świecie. Wskazał przy tym na wciąż palący problem wykluczenia cyfrowego: „Łączenie rodziny ludzkiej za pomocą telegrafu, radia, telefonu, komunikacji cyfrowej i kosmicznej stanowi wyzwanie, szczególnie na obszarach wiejskich i o niskich dochodach, gdzie około 2,6 miliarda osób nadal nie ma dostępu do technologii komunikacyjnych”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ludzkość na rozdrożu

Stolica Apostolska podkreśla, że ludzkość stoi „na rozdrożu” wobec ogromnego potencjału rewolucji cyfrowej napędzanej przez sztuczną inteligencję. „Ta epokowa transformacja wymaga odpowiedzialności i rozeznania, aby zapewnić, że sztuczna inteligencja jest rozwijana i wykorzystywana dla wspólnego dobra, budując mosty dialogu i wspierając braterstwo oraz zapewniając, że służy ona interesom całej ludzkości” - napisał kard. Parolin.

Nieodzowne rozeznanie antropologiczne i etyczne

Reklama

Stolica Apostolska zauważa w dokumencie ograniczenia sztucznej inteligencji. „Nie jest w stanie odtworzyć moralnego rozeznania ani zdolności do nawiązywania autentycznych relacji”. Dlatego „rozwój takich osiągnięć technologicznych musi iść w parze z poszanowaniem wartości ludzkich i społecznych, zdolnością do osądzania z czystym sumieniem oraz wzrostem odpowiedzialności ludzkiej”. List zauważa, że era głębokich innowacji skłania wielu do refleksji nad istotą człowieczeństwa.

Wspólna odpowiedzialność i konieczne ramy

Przesłanie podkreśla, że za etyczne wykorzystanie AI odpowiadają nie tylko twórcy, zarządzający i nadzorcy systemów, ale także ich użytkownicy. „Sztuczna inteligencja wymaga zatem odpowiedniego zarządzania etycznego i ram regulacyjnych skoncentrowanych na osobie ludzkiej, wykraczających poza zwykłe kryteria użyteczności lub wydajności” - apeluje kard. Parolin.

Apel Papieża Leona XIV

W imieniu papieża kard. Parolin zaapelował bezpośrednio do uczestników szczytu: „Ojciec Święty zachęca Państwa do poszukiwania jasności etycznej i ustanowienia skoordynowanego lokalnego i globalnego zarządzania sztuczną inteligencją, opartego na wspólnym uznaniu nieodłącznej godności i podstawowych wolności osoby ludzkiej”. Papież Leon XIV zapewnił także o swoich modlitwach w ich wysiłkach na rzecz dobra wspólnego.

Siódmy globalny szczyt AI for Good rozpoczął się we wtorek w Genewie i potrwa od 8 do 11 lipca. Organizowany przez Międzynarodową Unię Telekomunikacyjną we współpracy z ponad 40 agencjami ONZ i współorganizowany przez rząd Szwajcarii, jest to kluczowa platforma ONZ poświęcona sztucznej inteligencji, skupiająca ekspertów, rządy i przedsiębiorstwa w celu zbadania roli sztucznej inteligencji w osiąganiu globalnych celów.

Podziel się:

Oceń:

+3 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O. Pasolini: zamiast sztucznych inteligencji Chrystus proponuje nam kochającą inteligencję Krzyża

O. Roberto Pasolini

Vatican Media

O. Roberto Pasolini

„W naszych czasach bogatych w nowe sztuczne, obliczeniowe, przewidywalne inteligencje tajemnica męki i śmierci Chrystusa proponuje nam inny rodzaj inteligencji: inteligencję Krzyża, która nie kalkuluje, ale kocha; która nie optymalizuje, lecz daje siebie” - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFM Cap w bazylice św. Piotra w Watykanie w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Przewodniczył jej w imieniu papieża Franciszka kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich.

Więcej ...

Biskup Gervasi: osoby starsze są skarbem do odkrycia

2025-07-10 18:30

Adobe Stock

Starość jako skrzynia pełna skarbów do odkrycia. Zgodnie z tym, co przekazuje Leon XIV, osoby starsze mogą być znakiem nadziei – to przekonanie biskupa Dario Gervasiego, zastępcy sekretarza Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, inicjatora Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony 27 lipca.

Więcej ...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne. Proszę, aby się z nich wycofał

2025-07-11 14:45
Abp Józef Kupny

Episkopat News

Abp Józef Kupny

To niedopuszczalne, najczystsze kłamstwo - tak abp Józef Kupny skomentował dla KAI stwierdzenie Grzegorza Brauna, który we wczorajszym wywiadzie w Radiu Wnet że "komory gazowe w Auschwitz to fake". - Jako zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ale przede wszystkim jako biskup katolicki i Polak wyrażam oburzenie po wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna - powiedział metropolita wrocławski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

Kościół

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką