Reklama

Historia

Pomorskie/ Muzeum Zamkowe w Malborku odzyskało biografię "Żywot Stanisława I" z XVIII wieku

Starodruk Georga Seylera

PAP/Marcin Gadomski

Starodruk Georga Seylera "Leben, Stanislas I. Königs von Polen" z roku 1737, przekazany do zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku.

Muzeum Zamkowe w Malborku we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego odzyskało XVIII-wieczny starodruku "Żywot Stanisława I" pochodzącego z przedwojennych zbiorów zamku malborskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość przekazania odzyskanego XVIII-wiecznego starodruku odbyła się w czwartek w Malborku.

Jak poinformowała kierowniczka działu marketingu Muzeum Zamkowego w Malborku Iwona Orszulak, biografia Stanisława Leszczyńskiego (1677–1766), króla Polski w latach 1704–1709 i 1733–1736, autorstwa Jerzego Daniela Seylera (1686–1745) została napisana jeszcze za życia króla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Dzieło składa się z trzech części. Zawiera wiele wątków z życia króla – przekazuje informacje o jego pochodzeniu, wykształceniu, podróżach, a także sytuacji politycznej w Rzeczypospolitej po śmierci króla Jana III Sobieskiego, okresie panowania Augusta II Mocnego oraz okoliczności koronacji Stanisława Leszczyńskiego na króla Polski w 1704 roku. Doprowadzając opowieść do roku 1736" - dodała Orszulak.

Stanisław Leszczyński był najdłużej żyjącym królem Polski, dwukrotnie detronizowanym. Zmarł 23 lutego 1766 roku.

Autor Jerzy Daniel Seyler od 1720 roku był związany z Gimnazjum Akademickim w Elblągu. Swoje dzieło oparł na "Epistolae historico-familiares" (t. 1-3, Braniewo 1709–1711) Andrzeja Chryzostoma Załuskiego, który wraz z bratem był głównym inicjatorem powstania pracy.

Książkę opublikowano anonimowo po raz pierwszy w Szwecji w 1737 roku w języku niemieckim. W latach kolejnych doczekała się wielu wznowień, również w języku polskim i francuskim. Pierwsze wydanie jest jednak najobszerniejsze.

Reklama

Starodruk zawiera także życiorys Augustyna Michała Stefana Radziejowskiego (1645–1705), biskupa warmińskiego, podkanclerza koronnego, kardynała od 1686 roku, arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski od 1687 roku.

Druk zilustrowano miedziorytniczymi portretami Stanisława Leszczyńskiego, jego małżonki Katarzyny Opalińskiej, młodszej córki Marii, królowej Francji, prymasa Michała Radziejowskiego, prymasa Teodora Potockiego oraz rycinami z wizerunkami medali związanych z ówczesnymi wydarzeniami i bezpośrednio z królem Stanisławem.

Odzyskany egzemplarz przed wojną był w zbiorach biblioteki zamku malborskiego - o czym świadczą zachowane pieczęcie.

Biblioteka ogólna gromadzona była początkowo w Muzeum Prowincji w Gdańsku, z czasem jednak część zakupionych dzieł przeniesiono do Malborka. Tak też trafił do zamku odzyskany egzemplarz. Dzieło do 1945 roku pozostawało w Malborku, jego dalsze losy pozostają nieznane. W kwietniu 2023 roku książka została wystawiona na aukcji antykwarycznej w Sztokholmie. Po blisko dwóch latach starań Muzeum Zamkowego w Malborku i Wydziału ds. Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wróciła do muzeum.

W zbiorach Biblioteki Muzeum Zamkowego w Malborku znajduje się bliźniacze wydanie tego dzieła, z roku 1741, również z przedwojenną zamkową proweniencją. Jednak pozbawione jest niektórych miedziorytniczych wizerunków, w tym samego króla Stanisława Leszczyńskiego.

Oba egzemplarze zostały zaprezentowane szerszej publiczności podczas uroczystości przekazania obiektu do zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku. (PAP)

kszy/ miś/ lm/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-05-22 19:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pomorskie: Do zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku trafił XVII-wieczny ołtarzyk bursztynowy

Muzeum Zamkowe w Malborku

AK

Muzeum Zamkowe w Malborku

XVII-wieczny ołtarzyk bursztynowy w oryginalnym futerale trafił do Kolekcji Bursztynu Muzeum Zamkowego w Malborku. Zakup eksponatu został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej ...

Dwulatek w Oknie Życia. Sprawą zajęła się prokuratura

2025-07-26 15:22

Zofia Białas

2-letni chłopiec pozostawiony w oknie życia w Katowicach - bez żadnych dokumentów, bez aktu urodzenia. Zgodnie z przepisami dziecko trafiło pod opiekę lekarzy. Przewieziono go do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Sprawą zajęła się prokuratura.

Więcej ...

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze zbrodnią dokonaną przez księdza

2025-07-26 19:01
Abp Adrian Galbas

BP KEP

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z wnioskiem o wymierzenie najwyższej kary przewidzianej w prawie kanonicznym dla duchownego - wydalenia ze stanu kapłańskiego, a we wszystkich kościołach archidiecezji zostanie odprawione nabożeństwo ekspiacyjne - czytamy w przesłanym KAI komunikacie Archidiecezji Warszawskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się...

Wiara

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia