Reklama

Historia

Śladami Historii Polski

2025-04-18 12:04

Mat.prasowy

Historia naszej Ojczyzny pokazuje wiele postaci, które poprzez swoje zasługi dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej na trwałe zapisały się na chwalebnych jej kartach. Warto w okresie świąt Wielkiej Nocy wspomnieć o takich przedstawicielach, którzy inicjowali obecność Zakonu Bożogrobców w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrześcijańskie tradycje Jaxa Bykowskich

Jednym z najstarszych rodów Rzeczypospolitej, którego udokumentowane początki sięgają pierwszej połowy IX wieku jest rodzina Jaxa Bykowskich.

Jego przedstawiciele od wieków wnoszą istotną i trwałą wartość w życie społeczne, gospodarcze i polityczne Polski, pielęgnując uniwersalne wartości: troskę o dobro wspólne, umiłowanie Ojczyzny oraz odpowiedzialność za losy kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tematyka ta została podjęta przez ks. prof. Henryka Skorowskiego w publikacji pt. „Protoplaści rodu Jaxa Bykowskich” a także przez Kajetana Mojsaka w książce pt. „Jaxa Bykowscy w służbie Rzeczypospolitej.”

Protoplastami rodu Jaxa Bykowskich byli m.in. Jan (Janik) Jaksa- arcybiskup wrocławski, a następnie gnieźnieński, który w roku 1147 sprowadził do Polski zakon cystersów i był fundatorem klasztoru w Jędrzejowie oraz Jaksa z Miechowa możnowładca, pielgrzym do Ziemi Świętej w latach 1162-1163, założyciel pierwszego w Europie Klasztoru Bożogrobców w Miechowie.

Istotny wkład w życie naszego kraju wnieśli również Antoni Jaxa Bykowski (1746-1801) współtwórca Konstytucji 3 Maja, wojewoda sieradzki i inowrocławski oraz generał i adiutant króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Reklama

W walkach o wolną Polskę wsławili się m.in. Stanisław Jaxa Bykowski (1815-1895) i Witold Jaxa Bykowski (1842-1919) – uczestnicy powstania styczniowego a także Stanisław Jaromir Jaxa Bykowski – żołnierz I Brygady Legionów Polskich, odznaczony przez Józefa Piłsudskiego – Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości. Kolejną postacią zasługującą na wspomnienie jest Szczęsny Jaxa Bykowski, członek warszawskiej Korporacji Akademickiej Arkonia, redaktor naczelny „Poradnika Gospodarczego”, oficer Wojska Polskiego – uczestnik wojny w 1920 roku i kampanii wrześniowej, zamordowany w 1940 roku w Katyniu.

Wielkim bohaterstwem odznaczył się Czesław Jaxa Bykowski – żołnierz Pierwszej Brygady Legionów Polskich, a następnie Armii Krajowej, profesor XXI LO im. H. Kołłątaja w Warszawie – organizator tajnego nauczania w czasie okupacji, który w Warszawie na Pawiaku w 1943 roku został rozstrzelany wraz z żoną i córką za działalność podziemną i pomoc Żydom. Jego druga córka, Danuta – studentka medycyny, w 1939r. w czasie obrony Warszawy, sanitariuszka podczas walk powstańczych 16 września 1944 r., kierując patrolem sanitarnym AK, została ciężko ranna i zmarła z upływu krwi na barykadzie, pochowana na warszawskich Powązkach.

Ogromny wkład w rozwój naukowo-dydaktyczny Ojczyzny wnieśli Juliusz Jaxa Bykowski (1844-1915) – profesor i rektor Politechniki Lwowskiej, uczestnik Powstania Styczniowego, współzałożyciel w 1870r. we Lwowie Towarzystwa Opieki Narodowej a później jego honorowy przewodniczący, autor podręcznika” Encyklopedia Maszyn”, pochowany we Lwowie na cmentarzu Łyczakowskim w kwaterze powstańców styczniowych.

Reklama

Na szczególną pamięć zasługuje również Ludwik Jaxa Bykowski (1881-1948), biolog i pedagog, profesor Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie i Uniwersytetu Poznańskiego, bliski współpracownik Romana Dmowskiego, pierwszy Rektor działającego podczas II Wojny Światowej konspiracyjnego Uniwersytetu Ziem Zachodnich. Po wojnie, działacz Stronnictwa Narodowego, aresztowany i ska¬towany w Poznaniu przez komunistyczne służby specjalne w 1948 roku.

W historii najnowszego pokolenia zapisała się również Halina Jaxa Bykowska (1924-2019) – lekarz pediatra, związana przez całe życie ze Szpitalem Powiatowym w Obornikach, za swoją działalność społeczną i zawodową wielokrotnie odznaczana i wyróżniana, w tym w czerwcu 1985r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2016r. medalem „Zasłużony dla Ziemi Obornickiej”.

Prezentując skrótowo wybrane sylwetki z rodu Jaxa Bykowskich zachęcamy do pogłębionej lektury przywołanych na początku artykułu pozycji książkowych. Zapewni to możliwość bardziej wnikliwego przestudiowania dorobku opisanych osób a także poznanie innych przedstawicieli rodu, którzy mieli na przestrzeni prawie ostatniego tysiąclecia istotny wpływ na losy Rzeczypospolitej. W gronie tych ludzi bowiem znajdujemy wielu biskupów, generałów, wojewodów, właścicieli ogromnych majątków ziemskich a także naukowców i przedsiębiorców.

Dla pierwszych stu osób zainteresowanych tematyką rodu Jaxa Bykowskich redakcja bezpłatnie przekaże i prześle książkę pt. „Jaxa Bykowscy w służbie Rzeczypospolitej.”

Podziel się cytatem

(Koszt wysyłki po stronie redakcji). Jeśli jesteś zainteresowany prosimy o kontakt: internet@niedziela.pl

Podziel się:

Oceń:

+2 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Coraz więcej Polaków upamiętnia dzieje przodków

©Gabriele Rohde/fotolia.com

Coraz więcej Polaków szuka swoich korzeni, upamiętnia dzieje swoich przodków. Szukają w archiwach i księgach parafialnych, na podstawie dostępnych dokumentów rodzinnych odtwarzają ich przeszłość. – Nie jest to wyraźny trend, ale na podstawie moich obserwacji wynika, że istotnie takie poszukiwania są dość częste, z pewnością obserwujemy też duże zainteresowanie historią – mówi KAI socjolog kultury prof. Andrzej Tyszka.

Więcej ...

Zamach na Jana Pawła II w świetle fatimskiego orędzia

2025-05-13 08:01

Włodzimierz Rędzioch

Dla Jana Pawła II Fatima nie była jedynie portugalskim sanktuarium ani wspomnieniem z dzieciństwa. Była żywym przesłaniem, duchowym kierunkowskazem, który papież odczytywał jako osobiste powołanie i misję wobec świata. W dramatycznych, ale też wzniosłych wydarzeniach swego pontyfikatu dostrzegał znaki opatrzności, które na nowo przypominały o pilnej potrzebie modlitwy, nawrócenia i pokoju.

Więcej ...

Serce kobiety bije w Kościele

2025-05-13 22:03

Ks. Wojciech Kania

W malowniczym Zawichoście odbyła się coroczna Majówka dla Kobiet, zorganizowana przez Duszpasterstwo Kobiet Diecezji Sandomierskiej we współpracy z Siostrami Jadwiżankami oraz miejscowym proboszczem, ks. Piotrem Szpytem.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Papież Leon XIV na Mszy św. i obiedzie u...

Leon XIV

Watykan: Papież Leon XIV na Mszy św. i obiedzie u...

Kard. Ryś o konklawe i relacji z papieżem Leonem XIV

Kościół

Kard. Ryś o konklawe i relacji z papieżem Leonem XIV

Była współpracownica obecnego Papieża: Leon XIV, to...

Leon XIV

Była współpracownica obecnego Papieża: Leon XIV, to...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII