Dwa arcydzieła Męki Pańskiej wystawione w Castel Gandolfo
2025-04-09 16:08
Włodzimierz Rędzioch
Włodzimierz Rędzioch
„Opłakiwanie zmarłego Chrystusa”
Franciszek zadecydował, że nie będzie spędzał wakacji w papieskiej letniej rezydencji nad jeziorem Albano. Pałac Apostolski w Castel Gandolfo został udostępniony zwiedzającym dzięki Muzeom Watykańskim. Oprócz rezydencji papieskiej można tu obejrzeć aktualnie wystawę „Castel Gandolfo 1944”, która ma upamiętniać tragiczną zimę roku 1944 II wojny światowej, kiedy to amerykańskie lotnictwo zbombardowało Castel Gandolfo, gdzie zginęło ponad 500 osób.
W Pałacu Papieskim organizowane są również tymczasowe wystawy. Z okazji zbliżającego się Wielkiego Postu i Wielkanocy Muzea Watykańskie zorganizowały w Castel Gandolfo wystawę dwóch niezwykłych obrazów włoskiego Renesansu: „Opłakiwanie zmarłego Chrystusa” Giovanniego Belliniego, obraz sprowadzony na wystawę z Pinakoteki Watykańskiej, oraz mało znane dzieło Sodomy „Martwy Chrystus podtrzymywany przez aniołów” wypożyczone przez Arcybractwo Santa Maria dell'Orto w Rzymie.
Włodzimierz Rędzioch
„Martwy Chrystus podtrzymywany przez aniołów”
Jak wyjaśniła dyrektorka Muzeów Watykańskich Barbara Jatta obraz Belliniego powstał w latach siedemdziesiątych XV wieku. Natomiast Chrystus Sodomy pochodzi z samego początku XVI wieku. Dwa obrazy, umieszczone naprzeciw siebie, „podejmują temat śmierci i męki Pańskiej, która jest jednak zapowiedzią Zmartwychwstania” – „Żadne z dzieł nie jest tak dramatyczne, by nie pozostawiać miejsca na nadzieję. Śmierć jest preludium do nadziei, a w czasie Jubileuszu Nadziei chcieliśmy przekazać to orędzie poprzez tę wystawę”.
Franciszek zakończył swój pontyfikat w uroczystość Niedzieli Wielkanocnej
2025-04-21 16:05
Włodzimierz Rędzioch
Włodzimierz Rędzioch
Msza św. na placu św. Piotra w święto Zmartwychwstania Pańskiego jest jedną z najbardziej uroczystych i najważniejszych w roku. Przyciąga tłumy wiernych, również dlatego, że kończy się papieskim błogosławieństwem Urbi et Orbi. W tym roku, ze względu na stan zdrowia Franciszka jego udział w uroczystości stał pod znakiem zapytania, chociaż jego ostatnie „wypady” – na plac św. Piotra, do bazyliki św. Piotra i bazyliki Matki Bożej Większej - wskazywały, że Papież jest w stanie uczestniczyć publicznej uroczystości i udzielić błogosławieństwa.
O godz. 9 rozpoczyna się pierwsza kongregacja generalna kardynałów. Podjęte na niej zostaną pierwsze decyzje o przeniesieniu ciała zmarłego papieża do Bazyliki św. Piotra oraz w sprawie przygotowań do jego pogrzebu. Kongregację zwołał dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re. Biorą w niej udział wszyscy przybyli do Rzymu kardynałowie, również ci, którzy ze względu na wiek nie będą wybierać nowego papieża. Odtąd kongregacje generalne będą się odbywały codziennie aż do konklawe.