Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ogłoszony po wyborach z 9 października prezydentem Chapo reprezentuje partię Frelimo, która rządzi tą byłą portugalską kolonią nieprzerwanie od 1975 r., kiedy Mozambik ogłosił niepodległość. Opozycja, której członkowie protestują na ulicach największych miast, twierdzi, że wybory wygrał jej kandydat Venancio Mondlane.
Według opinii zachodnich obserwatorów jesienne wybory prezydenckie w Mozambiku nie były ani wolne, ani uczciwe. Zdaniem mozambickich biskupów nasilające się zamieszki mogą utrzymać chaos w kraju. - Istnieje ryzyko, że powrócimy do konfliktów, które wstrząsały naszym krajem w przeszłości - powiedział biskup pomocniczy diecezji Beira António Constantino. Pełniący funkcję rzecznika Konferencji Episkopatu Mozambiku stwierdził, że zarówno on, jak i inni hierarchowie Kościoła katolickiego w tym kraju opowiadają się za doprowadzeniem do „zawarcia umowy społecznej”, która powstrzymałaby przemoc w Mozambiku. - Wszyscy musimy spotkać się w celu zawarcia porozumienia. Nie możemy wrócić do naszej przeszłości naznaczonej konfliktami zbrojnymi - przekazał biskup António Constantino.
Dodał, że w proces pokojowy włączyła się nie tylko hierarchia Kościoła katolickiego Mozambiku, ale także inne grupy społeczne obawiają się eskalacji konfliktu. - Zginęło wielu ludzi, dlatego przemoc musi ustać. Nadszedł czas, aby rozpocząć dialog - podsumował biskup Constantino, dodając, że jego oczekiwania są apelem całego mozambickiego Kościoła o pokój.
Wybrane dla Ciebie
Program „Dentysta w Afryce”
Justyna Janiec – Palczewska; Prezes Fundacji „Redemptoris Missio”
Fundacja „Redemptoris Missio”
Program „Dentysta w Afryce”
Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” zakłada w Kamerunie kolejny polski gabinet stomatologiczny, tym razem przy polskiej misji w miejscowości Ayos.
Uczona siostra
Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. VIII
Ks. Antoni Tatara
Adobe.Stock.pl
Św. Scholastyka z Nursji
Imię św. Scholastyki wywodzi się z łacińskiego słowa scholasticus, które oznacza osobę uczoną, studenta bądź nauczyciela.
Szwajcarski Katolicki Związek Kobiet rezygnuje z katolickości w nazwie
2025-02-11 08:40
pfarrblattbern.ch/Biały Kruk
destina/pl.fotolia.com
Szwajcarski Katolicki Związek Kobiet (Schweizerischer Katholischer Frauenbund, SKF), największy kobiecy związek wyznaniowy w Szwajcarii, liczący 100 tys. członkiń, zamierza zmienić swoją nazwę na „Związek Kobiet Szwajcarii” (Frauenbund Schweiz). Ta propozycja zostanie przedstawiona Zgromadzeniu Delegatek SKF w maju i ma duże szanse na przyjęcie. Według przedstawicielek organizacji jej misja, logo i zobowiązania mają pozostać takie same.
Reklama
Najpopularniejsze
Wiadomości
Ksiądz Tomasz Duszkiewicz dementuje medialne zarzuty
Wiadomości
Diecezja radomska: nowe fakty ws. tragicznej śmierci ks....
Kościół
Wniosek w sprawie wszczęcia procesu beatyfikacyjnego prof....
Wiara
Nowenna do Matki Bożej z Lourdes
Wiadomości
Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...
Wiara
Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa
Wiadomości
CBA zatrzymało księdza
Wiadomości
Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca
Kościół