Reklama

Kościół

Powiedz, w jakim języku się modlisz, a powiem Ci, kim jesteś. Szkoły polonijne zyskują dzięki nauce religii

Parafia pw. św. Trójcy w Lyonie

Rodzice dzieci stale lub czasowo przebywających za granicą, decydując się na szkołę polonijną, wybierają te, w której nauczana jest religia. Przedmiot zwycięża z nauką rysunku, matematyki czy nauki kolejnego języka. Zajęcia z religii to doskonała lekcja wartości, humanizmu i patriotyzmu – mówią rodzice.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ABC oświaty polonijnej

Przypomnijmy. System polskiej oświaty nie ogranicza się tylko do sieci placówek edukacyjnych zlokalizowanych na terenie kraju. Ustawa – Prawo oświatowe wskazuje, że minister edukacji może zakładać szkoły przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto szkoły polonijne są prowadzone przez organizacje społeczne, parafie i inne podmioty zagraniczne. Właśnie w tych placówkach Polacy wprost domagają się zajęć religii.

Co dają rodzicom i uczniom lekcje religii?

Rodzice uważają, że bez lekcji religii wiele tradycji, które są częścią polskiej kultury, tożsamości narodowej, zostanie skazanych na powolne wymarcie. Często dorośli nie mają ani możliwości, ani czasu, aby skupić się na przekazaniu tych wartości, które gwarantowały rodziny wielopokoleniowe żyjące w kraju. Nie wyobrażają sobie, aby dzieci nie znały podstawowych prawd wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Lekcja religii to również doskonały sposób na dwujęzyczność. Dzieci Polaków urodzone poza granicami kraju bardzo często język kraju urodzenia traktują jako pierwszy w kontaktach społecznych.

Reklama

- Dwujęzyczność to prawdziwy skarb, zapewnia dziecku świetny start w przyszłość. To zwiększenie jego możliwości edukacyjnych, otwartości na inne kultury. Religia po polsku to swoistego "2in1"... nie tylko zaspokaja potrzeby duchowe, ale pozwala także na swobodną wypowiedź dziecka o uczuciach, emocjach w języku, którego na co dzień nie używa- dodają rodzice z Francji.

Niejednokrotnie lekcje religii i atmosfera im towarzysząca, może wspierać integrację lokalnej Polonii. Przykładem są chociażby spotkania przygotowujące uczniów do sakramentu bierzmowania. I w tych sytuacjach dzięki zajęciom z religii uczniowie są właściwie prowadzeni. Właśnie taką pracę misyjną wśród francuskiej Polonii prowadzi ks. Michał Glin, wikariusz Parafii pw. Trójcy Świętej w Lyonie i jednocześnie nauczyciel religii w Szkole Polskiej im. M. Kopernika w Lyonie kierowanej przez dyr. Elżbietę Blachas. Dzięki jego pracy w tym roku do sakramentu bierzmowania przystąpiło 14 osób. Zajęcia odbywają się w soboty i zawsze gromadzą wielu uczniów.

– Lekcje religii niewątpliwie przyczyniają się do ogromnego wsparcia dzieci i młodzieży w kształtowaniu postaw społecznych czy moralnych. Działania te wpisują się w wychowawczą rolę szkoły – zauważa ks Michal Glin.

– Ponadto na lekcjach religii młodzi ludzie uczą się krytycznego myślenia, przez co wyrabiają sobie opinie i przekonania w sprawach istotnych – dodaje ks. Michał.

Sakramenty w ojczystym języku

Uroczystości bierzmowania przewodniczył biskup pomocniczy częstochowski Andrzej Przybylski, który wskazał, jakie kroki należy podjąć, aby sakrament nie był dla młodych jedynie formalnością „do zaliczenia”.

Reklama

– Trudno w coś wejść dojrzale i świadomie, jak się nie ma wiedzy o tej rzeczywistości. Potrzebna jest więc katecheza przed bierzmowaniem. Obok tego potrzebne jest jeszcze doświadczenie wiary, a to pochodzi z modlitwy, czystego serca i środowiska, którym jest wspólnota rodzinna i kościelna – podkreślił ks. bp Przybylski w wypowiedzi dla portalu Polskifr.fr.

Naprawdę warto

W podobnym tonie wypowiada się Poseł Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii I Polaków za Granicą w rządzie M. Morawieckiego.

– Lekcje religii w szkole to standard w większości krajów europejskich. Tam dzieci i młodzież mogą ze spokojem uczestniczyć w zajęciach religii. To nie tylko lekcje teologii, ale także historii naszego narodu i patriotyzmu. Jak podkreślali ojcowie naszej niepodległości: powiedz, w jakim języku się modlisz, a powiem Ci, kim jesteś. Język modlitwy - rozmowy z Bogiem – to język naszej duszy – podkreśla poseł J. Dziedziczak.

Podziel się:

Oceń:

+10 0
2024-07-02 08:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czwarty dzień Kongresu Młodzieży Polonijnej

Marian Florek/Niedziela TV

W czwartym dniu II Kongresu Młodzieży Polonijnej uczestnicy wydarzenia udali się śladami św. Stanisława Kostki do jego rodzinnej miejscowości Rostkowa a potem do zabytkowego Pułtuska.

Więcej ...

Chłopiec z Mediolanu – jaki naprawdę był Carlo Acutis?

2025-04-07 13:32

Vatican Media

Przed kanonizacją bł. Carlo Acutisa, zaplanowaną na 27 kwietnia w Rymie, powstał film „Chłopiec z Mediolanu”, który przedstawia przyszłego świętego oczami jego matki, nauczyciela oraz lekarza. Film opowiada o głębokiej duchowości chłopca, okazuje się również, że powszechny obraz „bożego influencera” wykracza znacznie poza powszechną wiedzę o nim.

Więcej ...

Jasna Góra: pociąg papieski „Totus Tuus” w 20. rocznicę śmierci papieża Polaka

2025-04-08 15:43

commons.wikimedia.org, CC BY-SA 3.0

Jasna Góra stała się ostatnim przystankiem na drodze Papieskiego Pociągu „Totus Tuus”. Pokonał on trasę Katowice-Częstochowa, aby 8 kwietnia, w dzień pogrzebu św. Jana Pawła II, przyjechać do jasnogórskiego sanktuarium. W Kaplicy Matki Bożej jego pasażerowie dziękowali za pontyfikat i życie papieża Polaka w 20. rocznicę śmierci.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Wiara

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Jak wygląda moja codzienna modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja codzienna modlitwa?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?