Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: sympozjum „Duchowa adopcja a kultura pro-life"

2024-04-11 16:11

BPJG

Na Jasnej Górze odbyło się sympozjum naukowe „Duchowa adopcja, a kultura pro-life. Jasnogórski horyzont obrony życia dzieci poczętych”. Wpisuje się ono w 20-lecie powstania w częstochowskim sanktuarium Centralnego Ośrodka Duchowej Adopcji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sympozjum zainaugurowała Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył generał Zakonu Paulinów ojciec Arnold Chrapkowski, który podkreślił, że życie ludzkie jest najwyższą wartością. Aby je wybierać, trzeba być w jedności z Bogiem. - Jeśli chcemy wybierać bardziej to co Boże, niż to co ludzkie, potrzebujemy życia, nowego życia w jedności z Bogiem - powiedział o. generał. Przypomniał też, że niezbędna jest postawa posłuszeństwa Bogu, a do tego nie możemy ustawać w modlitwie. - Musimy prosić, abyśmy jak Piotr i pozostali apostołowie, potrafili przeciwstawiać się złu i zawsze stawać w obronie najwyższej prawdy - zaznaczył o. Chrapkowski, uwrażliwiając także na postawy życiowe oraz fakt „czy nie próbujemy za bardzo dopasowywać się do ludzkich poglądów, usiłując nasze życie i decyzje wcisnąć w ramy poprawności społecznej i politycznej”.

Wydarzenie odbyło się w Kaplicy Różańcowej. Podejmowane były tematy zagrożenia ludzkiego życia, biblijnych podstaw duchowej adopcji i jej aspekty pastoralne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Celem sympozjum jest pokazywanie piękna życia - mówi o. Łukasz Filipiuk, podkreślając, że ciągle i na nowo należy budzić świadomość ludzi na temat piękna i wartości życia. - Nie tylko w negatywnym kontekście zakazu aborcji, ale pokazywania bardziej piękna życia - wyjaśnił kapłan, wskazując także, że zakaz aborcji i ukazywanie jej zła powinno być konsekwencją afirmacji życia.

Dr Danuta Piekarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w trakcie swojego wystąpienia ukazała biblijne podstawy duchowej adopcji. Choć, jak podkreśliła, w Biblii nie ma fragmentów bezpośrednio mówiących o tej szczególnej modlitwie. - Duchowa adopcja jest zjawiskiem nowym i Pismo Święte nic wprost o niej nie mówi - zauważyła prelegentka, wyjaśniając jednak, że Psalm 139 i Księga Mądrości, pokazują Bożą miłość do życia ludzkiego od samego początku. - Ludzkie życie stało się upragnione przez Boga dużo wcześniej niż ono zaistniało - powiedziała dr Piekarz.

Reklama

O. Michał Legan, wykładowca UPJPII w Krakowie, dyrektor redakcji audycji katolickich TVP, opowiadał dziś o swoich osobistych doświadczeniach jako spowiednika jasnogórskiego, odnosił się także do listu papieża Franciszka „Misericordia et misera”. - Konfesjonał naprawdę leczy - podkreślił o. Legan, przypominając, że dramat zmagania się z duchowymi konsekwencjami aborcji dotyka nie tylko kobiet, ale całych rodzin. - Sakrament może leczyć - podsumował.

Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, uczestniczka sympozjum i jednocześnie świadek działań Prymasa Tysiąclecia, wielokrotnie podejmowała się, i wciąż podejmuje duchowej adopcji. - Duchowa adopcja jest moją radością - powiedziała. Podzieliła się również tym, że nie ustaje w podejmowaniu modlitwy za nienarodzonych, a modląc się śledzi ich rozwój. - Teraz mamy bardzo dużo informacji o pełnym rozwoju człowieka w łonie matki - zauważyła. Jednocześnie przypomniała, że dziś temat ten jest bardzo naglący, a także, że można przedstawiać go z różnych strony. - Przede wszystkim jako ratowanie istoty macierzyństwa - wyjaśniła.

Myśl przewodnią i przesłanie sympozjum stanowiła zachęta do praktycznego działania, podejmowania duchowej adopcji dziecka poczętego. Stanowi również odpowiedź na działania Rządu, na które w ludzki sposób nie mamy wpływu, możemy jednak polecać je modlitwie. Przypomniano także, że na Jasnej Górze od 20 lat istnieje Centralny Ośrodek Duchowej Adopcji. Jest on „realną przystanią dla życia”; to miejsce, które „żyje, czeka i woła”. Przypomniano, że często w bezsilności rodzi się moc, a przed nami jest „wielka i dobra perspektywa”.

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego to indywidualne zobowiązanie, które podejmowane jest w intencji dziecka w łonie matki, któremu zagraża zabicie go. Zobowiązanie trwa dziewięć miesięcy i polega ono na odmawianiu każdego dnia jednej tajemnicy różańca i modlitwy w intencji zagrożonego dziecka i jego rodziców. Więcej na ten temat na stronie: www.duchowaadopcja.pl

Organizatorami konferencji byli: Wydział Teologiczny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Instytutem Teologicznym Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika i Jasnogórskim Instytutem Maryjnym.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Żywego Różańca z udziałem 10 tys. osób

BPJG

Z udziałem ok. 10 tys. osób na Jasnej Górze odbyła się 11. Pielgrzymki Żywego Różańca. Jasnogórskie spotkanie było szczególnym czasem modlitwy za Kościół, papieża, Ojczyznę, o pokój, za rodziny i młodzież oraz zachętą „by różaniec stał się modlitwą wszystkich”. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Różaniec siłą chorych i cierpiących”. To jednocześnie hasło szóstego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej, która jest duchowym przygotowanie do jubileuszem 200-lecia powstania Żywego Różańca.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...